WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Popularność elektrycznych samochodów może ochłodzić miasta

Kiedy mówi się o ekologiczności samochodów elektrycznych, najczęściej ma się na myśli, że dzięki nim powietrze może być mniej skażone spalinami, bardziej korzystne do wdychania, natomiast mało kto dostrzega coś innego – ich wpływ na temperaturę w miastach.

Fenomen został zauważony przez badaczy z portalu nature.com, którzy to właśnie postawili tezę, jakoby samochody elektryczne miały pozytywny wpływ na poziom generowanego ciepła w mieście. Wynika to z faktu, że elektrowozy zwyczajnie nie grzeją się stojąc w korku tak bardzo, jak pojazdy benzynowe, a w konsekwencji ich kierowcy rzadziej używają klimatyzacji. W Pekinie, jednym z najbrudniejszych miast świata, przesiadka na samochody elektryczne spowodowała wyeliminowanie około 12 tysięcy ton dwutlenku węgla, które pochodziły właśnie z systemu ochładzania kabiny oraz dodatkowych 15 kilowatów elektryczności.

Pomimo tych imponujących wyników, trudno będzie oczekiwać gwałtownego rozprzestrzenienia się tej tendencji na inne, nawet wyjątkowo pro-ekologiczne regiony, bo samochody elektryczne są wciąż jedynie ułamkiem całego rynku. Miejcie jednak na uwadze, że jeżeli będziecie w jednym z większych miast świata (w Polsce raczej ciężko jeszcze wypatrywać pozytywnego skutku elektrowozów, bo jest ich niewiele) i nieoczekiwanie dobrze będziecie sobie radzić z wszechobecnym upałem, istnieje możliwość, że podziękowania za to należą się kilku tysiącom Tesli czy Priusów, śmigających po ulicach.

Źródło: nature.com