WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Popularny superkomputer Watson ma nowe zadanie – pomoże Ci w świątecznych zakupach

IBM wypuścił właśnie na rynek nową aplikację – zwie się IBM Watson Trend App, służy do przewidywania trendów kupna/sprzedaży i można ją bezpłatnie zassać z Apple Store. Co w niej jest takiego wyjątkowego? A to, że opiera się na danych zebranych przez znaną, IMB-owską supermaszynę, Watsona. 

Bo Watson to taki komputerowy „ukryty szpieg” internetu – monitoruje on miliony konwersacji i czatów na mediach socjalnych, jego sieciowe „oczy” analizują również komentarze użytkowników popularnych portali, np Youtube. Nie zapomina również o forach, blogach, stronach internetowych. Oczywiście nie czyni tego dla jakiegoś własnego, skrzywionego widzimisię. Nie, jego celem jest zrozumienie zachowań konsumentów. Używa do tego systemów maszynowej nauki i analiz językowej w celu ustalenia – między innymi – czy dana marka wzbudza w ludziach emocje, a jeśli tak to jakie. A potem robi kolejny krok i używa uzyskanych danych do ekstrapolacji (znaczy: przewidywania) tego, co w przyszłości stanie się najbardziej „trendy”. Już teraz wie, na ten przykład, że niezwykle popularnym prezentem świątecznym są i będą klocki LEGO (chociaż to akurat raczej żadne zaskoczenie, bo wszyscy je od lat kochają). Mało tego, Watson jest w stanie nas nawet poinformować które ich zestawy będą najbardziej „chodliwe”. Dzięki temu – jeśli nosimy się z zakupem LEGO – wiemy czy mamy się pospieszyć do sklepów żeby jeszcze się na nie „załapać”.

bown2015-software-ibmwatson

Dodatkowo, superkomputer analizuje również same metody dokonywania zakupów. Według niego czeka nas rosnąca popularność transakcji dokonywanych za pomocą urządzeń mobilnych. Podobno w tym sezonie znacząco wzrośnie liczba tych, którzy kupią prezenty w zaciszu swych mieszkań za pomocą smartfona czy tabletu. Trend ten ma narastać, jeszcze większe jego nasilenie nastąpi w drugiej połowie przyszłego roku. Czy te przepowiednie okażą się zgodne z rzeczywistością? Zobaczymy.

Jeśli więc jesteście zainteresowani co aktualnie – według genialnego IBM-owskiego komputera – zalicza się do TOP 100 najpopularniejszych produktów dostępnych na Święta, ściągnijcie apkę i zacznijcie planować swoje wydatki. A nuż te informatyczne wróżby okażą się prawdą?

[źródło i grafika: popsci.com]