Reklama
aplikuj.pl

PORADNIK: Jak poprawnie zainstalować chłodzenie cieczą i dobrać do niego wentylatory?

Opis montażu oraz testy praktyczne

Wielokrotnie spotykam się z pytaniami – jak zamontować chłodzenie cieczą AiO, chłodnicę umieścić na górze czy z przodu obudowy, wentylatory w konfiguracji push czy pull, czy pozostałe wentylatory mają znaczenie. Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w tym poradniku. Przeprowadziliśmy testy, które powinny odpowiedzieć Wam na wszystkie wątpliwości. Jeśli jesteście zainteresowani tym tematem, to zapraszam do lektury poradnika.

Montaż AiO

Zacznijmy od montażu. W tym przypadku chłodnica została zamontowana na górze a wentylatory w trybie push. Przy montażu założyłem, że wszystkie pozostałe podzespoły zostały już zamontowane – tak jak na zdjęciu powyżej.

Pierwsze co możecie zrobić to przygotować backplate. W instrukcji macie napisane, która dziurka należy do jakiej platformy. Znajdźcie to i włóżcie w nią srebrne, długie śrubki i zabezpieczcie je plastikowymi nakładkami.

Następnie zamontujcie wentylatory. Obracają się one w lewą stronę, więc przy konfiguracji push będzie to wyglądało jak na zdjęciu powyżej.

Kolejny etap to przymocowanie nakładek na blok wodny. W zestawie są dwie pary, znajdźcie odpowiednią pod swoją platformę i przymocujcie je zgodnie ze zdjęciem powyżej.

Kolejny etap to nałożenie pasty na procesor. Jest kilka metod tego, jednakże najlepszym jest rozsmarowanie pasty za pomocą łopatki czy karty kredytowej po całym procesorze. Przed tym możecie wyczyścić procesor oraz łopatkę/kartę alkoholem izopropylowym.

W kolejnym korku mocujecie backplate. Włóżcie go z tyłu płyty, przez dziurki widoczne na zdjęciach powyżej oraz nałóżcie na wystające śruby czarne (walcowe) nakładki.

Następnie nałóżcie na to blok wodny i przykręćcie go dołączonymi szybkośrubkami.

Teraz nadszedł czas na montaż chłodnicy. W tym przypadku jest ona mocowana na górze obudowy. Należy ją przykręcić w wybranym przez siebie miejscu za pomocą wszystkich dołączonych śrubek.

Następnie należy podłączyć pompkę pod złącze Sata oraz wentylatory. W tym drugim przypadku możecie je podłączyć pod dwa złącza 4 pin na płycie albo użyć przejściówki (jak ja w tym przypadku), którą należy dokupić, i podłączyć oba śmigła pod jedno złącze CPU 4 pin na płycie.

I to koniec – Wasze chłodzenie zostało właśnie w pełni zamontowane.

Chłodnica z przodu czy na górze / wentylatory w konfiguracji push czy pull?

Metodologia:

  1. Testy zostały wykonane przy jednocześnie włączonym programie OCCT i FurMark
  2. Trwały one 20 minut
  3. Podane temperatury są najwyższymi zanotowanymi dla grafiki oraz średnią ze wszystkich najwyższych temperatur dla CPU
  4. Podczas testów podłączone były dwa wentylatory na przodzie i jeden z tyłu (montaż na górze obudowy) bądź dwa na górze i jeden z tyłu (montaż na przodzie obudowy)
  5. Wentylatory na chłodnicy były zamontowane tak aby wydmuchiwać powietrze na zewnątrz (montaż na górze obudowy) albo wdmuchiwać do środka (montaż na przodzie obudowy)
  6. Wszystkie wentylatory działały na najwyższych możliwych obrotach
  7. Temperatura otoczenia była stała i wynosiła 24°C

Konfiguracja push jest wtedy, kiedy wentylatory przedmuchują chłodnicę, a pull, kiedy wyciągają one powietrze z chłodnicy. Jak łatwo możecie zobaczyć, w obu przypadkach wydajniejsze okazała się konfiguracja push, więc jeśli zastanawialiście się nad tym to macie prostą odpowiedź. Ciekawej jest jednak przy montażu chłodnicy na górze i z przodu. W tym pierwszym przypadku są wyższe temperatury procesora, ale niższe grafiki, w przypadku chłodnicy na przodzie jest odwrotnie. Jest to w pełni zrozumiałe, bowiem przy montażu chłodnicy z przodu zimne powietrze z zewnątrz obudowy najpierw trafia do chłodnicy, nagrzewa się i potem chłodzone nim są pozostałe podzespoły, w tym grafika. Stąd są niższe temperatury na procesorze a wyższe na karcie graficznej. Musicie więc zdecydować, czy zależy Wam bardziej na obniżeniu temperatury CPU, czy GPU pod to dobrać umiejscowienie chłodnicy.

A co z wentylatorami w obudowie?

Metodologia:

  1. Testy zostały wykonane przy jednocześnie włączonym programie OCCT i FurMark
  2. Trwały one 20 minut
  3. Podane temperatury są najwyższymi zanotowanymi dla grafiki oraz średnią ze wszystkich najwyższych temperatur dla CPU
  4. Wentylatory na chłodnicy były zamontowane w konfiguracji push.
  5. Wszystkie wentylatory działały na najwyższych możliwych obrotach
  6. Temperatura otoczenia była stała i wynosiła 24°C

W przypadku chłodnicy zamontowanej na górze obudowy dodatkowe wentylatory nie wpływają mocno na temperatury. Różnica jest rzędu 1°, więc warto mieć na przodzie jedno śmigło ale nie liczcie na wielki efekt. Natomiast w przypadku chłodnicy zamontowanej na przodzie każdy dodatkowy wentylator niesie ze sobą korzyść. Wynika to z faktu, że wpompowane do środka, nagrzane przez chłodnicę, powietrze nie jest wyciągane przez żaden wentylator, więc automatycznie znacząco zwiększają się wszystkie temperatury. W takim wypadku warto dodać kilka śmigieł z tyłu lub na górze obudowy.

Podsumowanie

Z poradnika dowiedzieliście się już praktycznie wszystkiego o chłodzeniu cieczą AiO. Wiecie jak je zamontować (na przykładzie Navisa 240 Pro), więc z tym nie powinno być problemów. Wiecie także jaki wpływ na temperatury grafiki i procesora ma zamontowana chłodnica z przodu czy na górze obudowy. Także zobaczyliście, co dają dodatkowe wentylatory i w jakim przypadku warto zainwestować w ich większą ilość. Mam nadzieję, że po lekturze nie będziecie mieli problemów z AiO, a jeśli mielibyście jakieś dodatkowe pytania to zapraszam do zadawania ich w komentarzach.

Dziękujemy firmie SilentiumPC za udostępnienie sprzętu do poradnika.