WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Publicystyka

Najlepsze 27 chłodzeń do PC z ostatnich 2 lat

Na naszym portalu znajdziecie mnóstwo testów różnego rodzaju chłodzeń – powietrznych, cieczą czy wentylatorów. Aby wybrać z nich najlepsze do Waszego komputera, tak naprawdę musielibyście przeczytać wszystkie recenzje – ale komu chce to się robić?

Dlatego też wychodzimy Wam na przeciw i prezentujemy artykuł zawierający naszym zdaniem najciekawsze konstrukcje jakie pojawiły się od 2016 roku na łamach WhatNext. W zestawieniu znajdziecie 12 chłodzeń powietrzem, 6 zestawów AiO oraz 5 wentylatorów. Jeśli więc szukacie chłodzenia dla Waszego komputera na nadchodzące lato to trafiliście idealnie i mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziecie już wiedzieli co kupić.

Wszystkie produkty ułożone są od najtańszych. Poradnik także będzie na bieżąco aktualizowany. Jeśli trafimy na coś lepszego od tych wymienionych chłodzeń albo coś co powinno być wymienione w takim zestawieniu to z pewnością zostanie to dodane.

[nextpage title=”TOP 14 chłodzeń powietrzem”]

1. SilentiumPC Fera 3 HE1224

Cena: 100 zł

Link do testu

Pierwsze z chłodzeń jest jednym z najtańszych ale prezentującym przy tym świetny stosunek wydajności do ceny. Także sama kultura pracy stoi na wysokim poziomie. Fera 3 świetnie sprawdzi się w tańszych konstrukcjach, gdzie do procesorów nie ma dołączonych chłodzeń oraz nieprzewidywane jest podkręcanie, albo będzie ono dosyć słabe.

2. Thermalright True Spirit 90 Direct

Cena: 110 zł

Link do testu

Kolejne z chłodzeń to propozycja od Thermalright. True Spirit 90 sprawdzi się genialnie w mniejszych pecetach. Cooler posiada 92 mm wentylator przez co nie jest zbyt duży. Kultura pracy jest bardzo dobra co powinno zadowolić miłośników ciszy a wydajność spokojnie wystarczy do niepodkręcanych procesorów. Jedyną jego wadą jest mniejsza dostępność, ale jeśli macie do niego dostęp to zdecydowanie warto wziąć go pod uwagę.

3. Arctic Freezer 33

Cena: 115 zł

Link do testu

Propozycja od Arctic to alternatywa dla wyżej wspomnianego True Spirit 90 Direct. Sprawdzi się on bardzo dobrze w przypadku tradycyjnych obudów. Chłodzenie cechuje się znakomitą kulturą pracy, małymi, jak na chłodzenia ze 120 mm wentylatorami, wymiarami oraz przyzwoitą wydajnością. W tej cenie jest to propozycja jedna z najlepszych na rynku.

4. Xilence Performance A+ M704RGB

Cena: 135 zł

Link do testu

Chłodzenie o Xilence prezentuje bardzo dobrą wydajność jak na swoją cenę. Pozwala ono na nawet mocniejsze OC procesora co przy takiej cenie jest bardzo dobrym wynikiem. Okupione to zostało niestety trochę głośną pracą. Natomiast wynagradza to znakomity wygląd – M704RGB jest całe czarne a dołączony wentylator wygląda na nim znakomicie. Całością można sterować za pomocą prostego kontrolera albo płyty głównej,

5. Arctic Freezer 33 eSports ONE

Cena: 150 zł

Link do testu

Kolejna propozycja także należy do Arctica. Tym razem jest to najnowszy model Freezer 33 eSports ONE. Chłodzenie wygląda znakomicie i świetnie będzie pasowało do różnych zestawów komputerowych. Oprócz tego prezentuje ono bardzo dobrą wydajność, dzięki czemu świetnie sprawdzi się on nawet przy podkręceniu procesora. Jedyną jego wadą jest kultura pracy na maksymalnych obrotach, ale wystarczy dobrze ustawić krzywą PWM i można to wyeliminować.

6. Scythe Kotetsu Mark II

Cena: 170 zł

Link do testu

Pierwsze chłodzenie od Scythe zaskakuje stosunkiem wymiarów do ceny do wydajności. Jest to jedno z najwydajniejszych chłodzeń poniżej 200 zł. W tym modelu Scythe popracowało już nad wyglądem dzięki czemu będzie ono dobrze wyglądało w obudowie. Także kultura pracy stoi na znakomitym poziomie. Jeśli tylko jeszcze trochę jego cena spadnie to powinno być ono oczywistym wyborem – chyba, że zależy Wam na lepszym wyglądzie to wtedy trzeba zwrócić się ku konkurencji.

7. Arctic Freezer 33 TR

Freezer 33 TR

Cena: 200 zł

Link do testu

Teraz propozycja dla platformy Threadripper. Freezer 33 TR zaskoczył nas w teście wydajnością, która stoi na bardzo dobrym poziomie. Chłodzenie także nieźle wygląda. Jedynie kultura pracy mogłaby być lepsza. Jeśli jednak szukacie budżetowej propozycji pod TR4 to warto zwrócić na niego uwagę.

8. Cryorig H7 Plus

H7 Plus

Cena: 200 zł

Link do testu

Propozycja od Cryorig wyróżnia się dobrym wyglądem oraz prostym systemem montażowym. Dołączone dwa wentylatory zapewniają mu dobrą wydajność. Szkoda tylko, że na maksymalnych obrotach jest ono trochę głośne. Jednakże w tej cenie jest to na pewno propozycja godna rozważenia.

 9. Scythe Mugen 5

Cena: 210 zł

Link do testu

Przechodzimy teraz do produktu, który jest najczęściej polecany na forach. Mugen 5 to już kultowe chłodzenie, które w swojej cenie jest genialnym wyborem. Prezentuje ono genialny stosunek wydajności do kultury pracy a przy tym jest bardzo dobrze wykonane. Jeśli szukacie cichego i wydajnego chłodzenia to jest to idealna propozycja dla Was.

10. Gelid Phantom Black

Cena: 220 zł

Link do testu

Jeśli mniej Wam zależy na kulturze pracy a więcej na wydajności to Phantom Black został stworzony dla Was. Chłodzenie to prezentuje wydajność na poziomie znacznie droższych konstrukcji. Jego wadą jest jedynie wspomniana wcześniej kultura pracy, która nie jest najlepsza. Ale jeśli mocno podkręcacie swój procesor i liczycie na niskie temperatury to zdecydowanie jest to wybór dla Was.

11. Scythe Ninja 5

Cena: 230 zł

Link do testu

Kolejna propozycja także należy do Scythe. Ninja 5 to wybitne chłodzenie, które ma jedną wadę – praktycznie zerowa dostępność w Polsce. Jednakże ma się to niedługo zmienić dlatego pojawiło się ono w zestawieniu. Ninja 5 prezentuje świetną wydajność, która nie odbiega od znacznie droższych konstrukcji. Przy tym zachowana jest znakomita kultura pracy oraz wreszcie wygląd nie odrzuca. Jeśli trafi ona do sprzedaży w Polsce to zdecydowanie jest to najlepsze chłodzenie w swojej cenie na rynku.

12. Noctua NH-L12S

Cena: 250 zł

Link do testu

Jest to jedyna propozycja dla osób szukających horyzontalnego coolera. Produkt Noctuy prezentuje bardzo dobrą wydajność a przy tym, jak wszystko od tej firmy, ma świetną jakość wykonania. Jedynie kultura pracy mogła by być mniejsza ale to można regulować dzięki dołączonym przejściówkom. Generalnie jest to jedna z lepszych, horyzontalnych konstrukcji na rynku.

13. be quiet! Dark Rock 4

Cena: 250 zł

Link do testu

Jeśli macie 250 zł na chłodzenie i szukacie tradycyjnego coolera to warto zwrócić uwagę na najnowszą propozycję od be quiet!. Dark Rock 4 cechuje się dobrą wydajnością, fajnym wyglądem oraz niezłą kulturą pracy. Także jakość wykonania stoi na wysokim poziomie. W tej cenie jest to jedna z najlepszych propozycji na rynku.

14. Noctua NH-D15

Cena: 380 zł

Link do testu

Ostatnie z chłodzeń jest jedynym w całym artykule, które nie mieści się w zadanych ramach czasowych. Jego test pojawił się we wrześniu 2014 roku jednakże od tamtego czasu chłodzenie wcale się nie zestarzało i ciągle jest najlepszym wyborem spośród chłodzeń powietrzem. Prezentuje ono genialną wydajność, którą konkurencja próbuje dogonić. Także przy PWM kultura pracy jest na bardzo dobrym poziomie. Trzeba także wspomnieć o świetnej jakości wykonania. Jedynie ten wygląd może odrzucać, ale jeśli szukacie wybitnego chłodzenia to zdecydowanie powinniście na NH-D15 się zdecydować.

[nextpage title=”TOP 7 gotowych zestawów chłodzenia cieczą (AiO)”]

1. SilentiumPC Navis 240 Pro

Cena: 325 zł

Link do testu

Pierwsze z AiO to propozycja od SilentiumPC. Navis 240 jest dosyć tani ale przy tym bardzo wydajny. Zdecydowanie przewyższa on wydajnością inne, tradycyjne chłodzenia w podobnej cenie. Okupione to jest niską kulturą pracy, jednakże na niższych obrotach jest już ona dobra. Tanie i wydajne chłodzenie cieczą? Dlaczego by się na nie nie zdecydować?

2. Arctic Liquid Freezer 240

Cena: 350 zł

Link do testu

Propozycja od Arctica jest nietypowa bowiem posiada ona aż cztery wentylatory co sprawia, że potrzeba sporo miejsca aby Liquid Freezera 240 zmieścić. Natomiast wydajność jest znakomita a także kultura pracy, jak na taką ilość śmigieł, jest niczego sobie. W obecnej cenie na pewno trzeba brać tą propozycję pod uwagę.

3. Enermax LiqFusion

Cena: 450 zł

Link do testu

Enermax LiqFusion to chłodzenie, które wydajnościowo plasuje się wśród najlepszych AiO w naszym zestawieniu. Pod tym względem wypada ono bardzo podobnie do następnego Fractala. Natomiast to co przyciąga do LiqFusion to świetny wygląd. Blok i wentylatory są podświetlane a dodatkowo na tym pierwszym znajduje się wskaźnik przepływu cieczy. Gdyby tylko kultura pracy była lepsza to mielibyśmy ideał ale i tak w tej cenie jest to jedna z lepszych propozycji na rynku.

4. Fractal Design Celsius S24

Cena: 460 zł

Link do testu

Propozycja od Fractala jest jedną z najlepszych na rynku. Prezentuje ona świetną wydajność, nawet na niższych obrotach wentylatorów. Wspominam o tym bowiem na najwyższych jest trochę głośno. Także sam design jest elegancki i powinien wpasować się świetnie choćby w obudowy od Fractala. Warto też wspomnieć o jakości wykonania, która jest perfekcyjna.

5. Cryorig A80

Cena: 480 zł

Link do testu

Cryorig A80 jest najwydajniejszym chłodzeniem jakie miałem w rękach. Poradzi ono sobie z każdym, nawet bardzo mocno podkręconym procesorem. Niestety, okupione jest to niską kulturą pracy. Jako jedyne z AiO posiada ono wentylator na bloku wodnym, który ma za zadanie chłodzić okolice procesora. Szkoda tylko, że całość raczej słabo wygląda. Natomiast jeśli stawiacie na wydajność to zdecydowanie powinniście wziąć A80 pod uwagę.

6. Master MasterLiquid ML240R RGB

Cena: 500 zł

Link do testu

Propozycja od Cooler Master na pewno wyróżnia się znakomitym wyglądem. Podświetlenie można zsynchronizować z płytą główną, wiec nie ma żadnych problemów z jego sterowanie. W testach wypadł on bardzo dobrze – plasuje się w czołówce AiO. Jeśli szukacie ładnego i wydajnego chłodzenia cieczą to warto zastanowić się nad tą propozycją.

7. NZXT Kraken X42

Cena: 540 zł

Link do testu

Ostatnie z AiO to propozycja dla osób, które szukają wydajnego, świetnie wykonanego i pięknego chłodzenia. Kraken X42 bardzo dobrze wypada w testach, chociaż kultura pracy mogła by być lepsza. Natomiast blok wodny z podświetleniem 3D jest cudne. Można nim sterować za pomocą oprogramowania CAM i dostosować je do własnych wymagań. Z pewnością nie znajdziecie na rynku nic ładniejszego od tej propozycji NZXT.

[nextpage title=”TOP 6 wentylatorów”]

1. Scythe Kaze Flex 120

Cena: 45 zł

Link do testu

Pierwsze z wentylatorów należą do Scythe. Modele Kaze Flex 120 dostępne są w wersja 800, 1200 i 2000 RPM a także mają wersje z PWM i bez tego. Prezentują one bardzo dobrą wydajność przy zachowaniu dobrej kultury pracy. Są one dodawana do chłodzeń takich jak Mugen 5 czy Ninja 5 ale także bardzo dobrze poradzą sobie w obudowach. Ich wygląd jest prosty ale jakość bardzo dobra.

2. Arctic BioniX F120 i F140

Cena: 50/55 zł

Link do testu

Arctic BioniX to wentylatory, które po pierwsze świetnie wyglądają. Są one dostępne w różnych wersjach kolorystycznych przez co powinny pasować do większości zestawów. Prezentują one znakomita wydajność choć okupione jest to wysoką głośnością. Na szczęście posiadają one PWM więc można je dopasować do własnych wymagań. Zarówno wersja 120 jak i 140 mm są godne polecenia.

3. Noiseblocker NB-Multiframe S-Series

Cena: 80 zł

Link do testu

Wentylatory S-Series dostępne są w różnych wersjach – od 750 RPM do 2000 RPM. Są one przede wszystkim świetnie wykonane, prezentują znakomitą wydajność oraz dobrą kulturę pracy. Dzięki wielu wersjom możecie wybrać te pasujące do własnych wymagań. Sprawdzą się one świetnie w obudowie jak i w przypadku montażu na chłodzeniu – jest to dosyć uniwersalna seria.

4. SilentiumPC Sigma Pro Corona RGB 120 Kit

Sigma PRO Corona RGB 120

Cena: 100 zł

Link do testu

Zestaw wentylatorów od SilentiumPC charakteryzuje się znakomitym wyglądem i dobrą jakością wykonania. Sama wydajność mogłaby być lepsza, ale rekompensuje to znakomita kultura pracy. W tej cenie zdecydowanie jest to jedna z najlepszych paczek z wentylatorami na rynku.

5. Wentylatory Noctua z serii NF-A12x25 oraz NF-P12 redux

Cena: 130 zł / 60 zł

Link do testu

Oba serie wentylatorów powinny być interesującym wyborem dla osób lubiących wysoką jakość. W przypadku NF-A12x25 do czynienia mamy z bardzo cichą konstrukcją a seria redux to znane wszystkim wentylatory NF-P12, które są dosyć wydajne. W obu seriach znajdziecie modele z różnymi prędkościami, także z PWM lub bez.

6. Deepcool RF 120 – 3 in 1

Cena: 160 zł

Link do testu

Teraz coś dla fanów podświetlanych śmigieł. RF 120 to paczka trzech wentylatorów z kontrolerem, ale także można je zsynchronizować z podświetleniem płyty głównej. Prezentują one bardzo dobrą wydajność jedynie kultura pracy na najwyższych obrotach mogła by być lepsza. Jednakże jeśli chcecie podświetlić swoją obudowę to sprawdzą się one świetnie.