Reklama
aplikuj.pl

PORADNIK: Typy matryc w monitorach Lenovo

Lenovo monitor

Kupując nowy monitor często trafiacie na różne parametry opisujące te konstrukcje. Wielokrotnie wychodzi się z założenia, że im więcej, tym lepiej, ale tak niekoniecznie musi być. W dzisiejszym poradniku skupię się na typach matryc w monitorach Lenovo, a także przybliżę Wam kilka innych parametrów, które mają znaczenie przy zakupie nowych monitorów.

IPS (In-Plane Switching)

lenovo

Zacznijmy od IPS, która jest najbardziej popularnym rozwiązaniem w ofercie Lenovo. Przykładem jego jest model L24i, L27q lub nowość L27i. Posiada ona ciekłe kryształy, które są położone równolegle do siebie. Dzięki temu udało uzyskać się lepsze parametry niż w przypadku matryc TN, o których mowa będzie później. Matryce IPS posiadają szerokie kąty widzenia w pionie, jak i w poziomie oraz dużą paletę barw. To ostatnie pozwala na szerokie odwzorowanie barw Adobe RGB oraz sRGB, które doceniają w szczególności graficy. Wadą takiego rozwiązania jest niestety gorsza czerń (pod dużym kątem widoczne są czerwone zabarwienia) oraz większe opóźnienia. Tego typu monitory powinny zainteresować głównie grafików, którzy na pewno będą czerpali najwięcej korzyści z kątów widzenia oraz odwzorowania barw.

monitor d24

TN (Twisted Nematic)

Kolejny typ matryc to TN (Twisted Nematic). Przykładem w ofercie Lenovo jest model D24. Matryce składają się z dwóch warstw nematycznych ciekłych kryształów. Są one położone pomiędzy dwoma płytkami szklanymi. Tego typu monitory są zazwyczaj najtańsze. Matryce TN charakteryzują się słabą jednorodnością kolorów na całej powierzchni, gorszymi kątami widzenia, nierównomiernością podświetlenia oraz mniejszym kontrastem. Obsługują one 262 tysięcy kolorów, a ich zaletą jest szybki czas reakcji. Dzięki temu nie ma efektu smużenia i tego typu monitory świetnie sprawdzą się w dynamicznych filmach. Monitorami z matrycą TN powinny zainteresować się osoby, które z monitora głównie korzystają w biurze. Na pewno odpadają graficy, dla których zakup tego rozwiązania będzie strzałem w stopę. Także osoby, którym zależy na bardzo niskim czasie reakcji mogą czerpać z TN wiele korzyści.

Matryca VA

Matryce VA (Vertical Alignment)

Ostatni typ matryc, jakie znajdziemy w monitorach Lenovo, to VA (Vertical Alignment). Przykładem takiego modelu jest Lenovo Y27G, czy nowości takie jak L22e oraz L24e. Posiadają one pionowe i ukośne położenie kryształów co pozwala na największą wszechstronność tego typu rozwiązań. Matryce VA charakteryzują się brakiem większości wad matryc TN, a przy tym zachowują dosyć niski czas reakcji (ciągle jednak wyższy od TN). Monitory z tymi matrycami powinny lepiej odwzorowywać czerń, posiadać lepszy kontrast oraz charakteryzować się lepszą ostrością niż TN. Natomiast ciągle, w porównaniu do IPS, obecne są słabsze katy widzenia. Matryce VA są bardzo wszechstronne, dlatego sprawdzą się one zarówno przy grach, pracach biurowych czy nawet niektóre ich odmiany będą świetnie pasowały grafikom.

Pozostałe parametry

Podświetlenie monitora

Wszystkie monitory Lenovo mają podświetlenie WLED (White Light Emitting Diode). Tak naprawdę nie ma żadnej różnicy pomiędzy LED a WLED. Jest ona za to widoczna pomiędzy LCD a WLED. W tym pierwszym za podświetlenie odpowiadają fluorescencyjne lampy, a w drugim diody LED. Dzięki temu monitory mogą zużywać mniej energii, być lżejsze, cieńsze, a także posiadać lepszą jakość obrazu.

Maksymalna jasność

Im większa jasność monitora, tym większy komfort pracy. Można to łatwo zobaczyć w lecie, gdzie, jeśli promienie słoneczne będą bezpośrednio padały na monitor to nic nie będziecie widzieć. Także często przydaje się to w grach czy filmach, gdzie dzięki wysokiej jasności będziemy mogli dostrzec niewidoczne wcześniej szczegóły.

Kąty widzenia

Jak już pewnie wcześniej to zauważyliście, w dużej mierze zależą one od rodzaju matrycy. Są one bardzo ważne w przypadku grafików, którzy muszą na monitorze widzieć wszędzie dokładnie to samo. Ten parametr jest bardzo ważny w przypadku dużych monitorów. Najlepsze kąty zapewni matryca IPS – do 178° w pionie i poziomie. W przypadku TN są to wartości około 170°.

Kontrast dynamiczny i statyczny

W tym przypadku producenci prześcigają się na liczby. Kontrast dynamiczny określa różnicę pomiędzy białym a czarnym przy minimalnej jasności dla czarnego oraz maksymalnej jasności dla białego. Kontrast statyczny to jest ta sama różnica, ale przy jednakowym nastawieniu jasności. Ten pierwszy jest zazwyczaj znacznie wyższy i to jego producenci głównie podają. Ważniejszy jest jednak kontrast statyczny i to na niego powinniście zwracać większą uwagę.

Czas reakcji

Jest to jeden z najważniejszych parametrów, w szczególności dla graczy. Określa on, jak szybko dane piksele są w stanie zmienić swój stan, czyli, innymi słowy, kolor. Większość producentów podaje GTG (grey-to-grey), czyli czas przejścia piksela ze stanu białego do czarnego, a potem ponownie do białego. Jeśli kupujecie monitor do gier, to ten parametr powinien być jak najniższy.

Częstotliwość odświeżania

Parametr ten oznacza liczbę obrazów wyświetlanych na ekranie w ciągu jednej sekundy. Najpopularniejsze jest 60 Hz i to właśnie taką wartość znajdziecie w większości monitorów. Spokojnie wystarczy ona do większości zadań przeprowadzanych na komputerze. Jednakże w ofercie Lenovo znajdziecie monitory z 75 Hz czy nawet 144 Hz. Są to wartości lepsze dla oczu i znacznie zmniejszają uczucie zmęczenia przy długiej pracy na komputerze. Przy większych częstotliwościach zobaczycie różnice w bardzo dynamicznych grach, takich jak Overwatch czy CS:GO.

G-Sync

W monitorach Lenovo znajdziecie także technologię G-Sync. Pozwala ona na synchronizację częstotliwości odświeżania monitora z kartą graficzną. Dzięki temu wyświetlany obraz nie będzie rozmyty, a także zminimalizowane zostaną opóźnienia. To, co będziecie widzieć na monitorze będzie bardzo płynne i wyraźne, dzięki czemu Wasze odczucia z rozgrywki także zostaną zwiększone. Pamiętajcie jednak, że G-Sync działa tylko z kartami od Nvidii.

Podsumowanie

monitor lenovo

Po treści tego poradnika powinniście już wiedzieć, jaki monitor spełni idealnie Wasze oczekiwania. Wiecie już, na co zwrócić uwagę a także jakie są różnice pomiędzy kolejnymi matrycami w ofercie Lenovo. Jeśli będziecie mieli jakieś pytania albo wątpliwości związane z wyborem monitora dla siebie, to nie wahajcie się zadawać je w komentarzach albo na naszej grupie na Facebooku.