Holowanie samochodu przez drugi samochód to rzecz, która na naszych drogach jest widoczna dość często. Nie pamiętam jednak przypadku, żeby auto holowało pełnowymiarowy, osobowy samolot na nawet krótkim dystansie. Porsche właśnie to zrobiło, przy okazji tworząc dla siebie świetną reklamę i bijąc przy tym Rekord Guinnessa.

Przeciągany samolot? Airbus A380, który należy do francuskich linii lotniczych Air France. Ma on 73 metry długości i sam z siebie (bez paliw) waży aż 276 000 kg! Z kolei holującym go zawodnikiem było Porsche Cayenne S w wersji z silnikiem diesel. To V8 z podwójnym turbodoładowaniem, o pojemności 4,1 litra i ma on 385 koni mechanicznych. SUV połączony był z samolotem przy pomocy specjalnego przymocowania, który pasował na standardowy hak.

Porsche Cayenne S udało się przeciągnąć Airbusa A380 na odległość 42 metrów, czyli nawet nie o całą długość samolotu, ale i tak jest to spore osiągnięcie. Porsche pobiło tym samym Rekord Guinnessa na najcięższą maszynę lotniczą, holowaną przez samochód osobowy. Poprzedni wynik pobito o aż 126 ton. Wyczyn udało się powtórzyć przy pomocy Cayenne Turbo S z benzynowym silnikiem Twin-Turbo o pojemności 4,8 litra i mocy 570 koni mechanicznych. Poniżej możecie znaleźć krótki filmik, który w dużym skrócie prezentuje całą akcję.

źródło: digitaltrends.com | zdjęcie: pochodzi z filmiku

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!