WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Powstaje największy radioteleskop na świecie

Kilka dni temu w Londynie ogłoszono przekazanie przez rosyjskiego miliardera Jurija Milnera kwoty 100 milionów $ na poszukiwanie pozaziemskiej inteligencji. Jednak reszta ludzkiej cywilizacji nie śpi. Kilka tysięcy kilometrów na wschód od Londynu, praktycznie pod drugiej stronie świata, Chiny budują największy radioteleskop na świecie.

Imponująca konstrukcja powstaje w chińskiej prowincji Kuejczou (ang. Guizhou) i służyć ma zarówno do przeprowadzania obserwacji astronomicznych, jak i do poszukiwania sygnałów radiowych mogących pochodzić od inteligentnego życia. Czasza teleskopu ma mieć 500 metrów średnicy. Składać się będzie z 4450 trójkątnych elementów, każdy o boku długości niemal miejskiego autobusu (11m). Uczyni to chiński instrument badawczy największym na świecie radioteleskopem o pojedynczej czaszy. Większe radioteleskopy nie są pojedynczymi urządzeniami, lecz tak naprawdę ogromnymi zestawami zsynchronizowanych ze sobą mniejszych odbiorników.

radioteleskop3
Plac budowy.

Chiński radioteleskop będzie znacznie większy niż sławna konstrukcja z Arecibo. Ikoniczne już, leżące w Portoryko, Obserwatorium Arecibo znane jest doskonale wszystkim interesującym się choć trochę programem SETI, poszukiwaniem istot pozaziemskich w ogóle, filmem lub książką „Kontakt” albo po prostu radioastronomią. Ten największy dotychczas radioteleskop na świecie dysponuje czaszą o średnicy 305 metrów. Radioteleskop w Arecibo powstał w 1963 roku i dopiero po ponad 50 latach ma zostać zdetronizowany. Chiński konkurent, dzięki antenie o 500-metrowej średnicy antenie, będzie badać obiekty nawet trzykrotnie dalsze niż te, które może dostrzec teleskop w Arecibo.

radioteleskop2
Ukończony teleskop – wizja artysty.

Teleskop, zwany FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope) budowany jest w naturalnej niecce, z dala od miast i miasteczek, w najbardziej odludnych rejonach prowincji, co ma zapewnić niezwykle czułemu narzędziu ciszę radiową. Kosztująca, szacunkowo, około 108 milionów $ budowa, powinna zostać planowo ukończona już w przyszłym roku. Poza szukaniem sygnałów od obcych cywilizacji obserwatorium prowadzić ma także poszukiwania obłoków neutralnego wodoru w Drodze Mlecznej i sąsiednich galaktykach, pulsarów oraz gwiazd zmiennych.

[źródło i grafika: i9.com]