WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Poznaj inteligentne opatrunki

Czy można wynaleźć na nowo plaster albo stworzyć bandaż nowej generacji? Ostatnie miesiące pokazują, że w dziedzinie opatrunków również wiele da się zmienić na lepsze. Poniżej krótko opiszemy kilka spośród najnowszych pomysłów mających ułatwić i przyspieszyć leczenie.

Badacze z niemieckiego Fraunhofer Research Institutions opracowali opatrunek samoprzylepny, który wykrywa infekcję, reagując na zmianę pH. Zdrowa, gojąca się rana ma pH pomiędzy 5 a 6, natomiast rana zakażona wykazuje już pH znacznie bardziej zasadowe. Kiedy pH rośnie powyżej 6,5, zawarty w opatrunku barwnik zmienia kolor na fioletowy. Dzięki temu pacjent czy lekarz mogą zauważyć infekcję bez ściągania opatrunku.

Jednak w prawidłowym gojeniu się ran przeszkadzać mogą nie tylko bakterie, ale też słabe ukrwienie rany. Dlatego zespół naukowców z USA, Niemiec i Korei Południowej, dzięki programowi badawczemu finansowanemu przez DARPA, opracował płynny opatrunek wskazujący nam ilość tlenu dostarczanego do uszkodzonych tkanek. W prototypowej wersji maluje się po prostu skórę specjalnym roztworem, po czym przykrywa półprzepuszczalną błoną mającą ograniczyć kontakt z tlenem atmosferycznym. Później lekarz zdejmuje ochronną błonę wraz z zastygłym już płynem i patrzy na kolor – zielony kolor oznacza miejsca prawidłowo ukrwione, natomiast czerwony słabszy przepływ krwi i związane z tym niedotlenienie. Rozwiązanie diagnostyczne, według twórców, może się nadawać do zintegrowania z tradycyjnymi bandażami.

Zarówno natlenienie jak i pH ma natomiast mierzyć inteligentny opatrunek opracowywany przez zespół z Tufts, Perdue, Harvard oraz Women’s Hospital. Jakby tego było mało, opatrunek zmierzy też temperaturę rany i jeżeli powyższe parametry wskażą na taką potrzebę – poda lek. Za wszystko odpowiadać ma elastyczny mikrokomputer zintegrowany w opatrunku hydrożelowym wraz z nanokapsułkami zawierającymi lek.

tattoo-medical-640x640

Wracając do idei zmiany koloru sygnalizującej zakażenie – nad podobnym systemem pracują również badacze z uniwersytetów Melbourne oraz Monash. Jednak opracowane przez nich rozwiązanie zawierać ma także mikrochip, dzięki czemu może komunikować się z naszym smartfonem przez Bluetooth.

Czy przed czymś poza zakażeniem i niedokrwieniem mogą nas ostrzec inteligentne opatrunki? Uczeni z Berkeley uważają, że przed odleżynami. Zakażenia odleżyn niestety są częstą przyczyną śmierci osób obłożnie chorych. Z tego powodu zmarł na przykład sparaliżowany aktor Christopher Reeve. Kiedy odleżyny stają się widoczne, jest już za późno. Głębokie warstwy skóry są już wtedy poważnie uszkodzone i tak naprawdę niewiele możemy zrobić. Natomiast elektrody umieszczone w opatrunku wykryją zmiany elektryczne powodowane obumieraniem już pierwszych komórek skóry głębokiej. Dzięki temu lekarze i opiekuni chorej osoby zyskają cenny czas potrzebny na zapobieżenie powstaniu odleżyn.

Niestety, nie dysponujemy informacjami na temat tego, kiedy dokładnie opisane produkty pojawią się na rynku.

[źródło i grafika: digitaltrends.com]