WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Poznaj stalowego węża

Czołgi, lasery, dzikie węże – to znany już symbol czegoś, co wywiera duże wrażenie i budzi emocje. Okazuje się jednak, że czołgi mogą być całkowicie opcjonalne: połączenie lasera i węża całkowicie wystarczy, żeby zadziwić publiczność. Przynajmniej kiedy wąż jest robotem… Brytyjskie firmy OC Robotics oraz TWI Ltd. stworzyły właśnie takiego robo-węża strzelającego laserami z oczu.

Projekt nie ma charakteru wojskowego, ani tym bardziej nie ma służyć w showbusinessie wywołując szybsze bicie serca u osób w każdym wieku i płci obojga. Ciekawa konstrukcja służy do laserowego spawania rur. Nie zawsze da się przecież dziurawą rurę wymontować a czasem jej demontaż jest po prostu kłopotliwy. Nie wszędzie też może wjechać ze spawarką pojazd na kołach lub gąsienicach. Dlatego idealnym pomysłem wydaje się być robot wijący się jak wąż wewnątrz rur, wyposażony w laserową głowicę spawalniczą.

Urządzenie daje się łatwo prowadzić w zautomatyzowany sposób. Operator nie musi kierować wszystkimi segmentami wijącego się kawałka metalu – jego „ciało” podąża automatycznie za „głową”. Problemu nie ma również z wycofaniem się z miejsca pracy. Komputer bez problemu odtwarza ruch w odwróconej sekwencji. Sama głowica spawalnicza może się obrócić o 360 stopni, więc połączy nawet pęknięcie powstałe na całym obwodzie rury za jednym zamachem.

Projekt, nazwany LaserPipe, został zaprezentowany w czasie odbywającego się w Wielkiej Brytanii konkursu Innovate UK. Przedstawiona wersja jest modelem bardzo wczesnym, mającym dopiero służyć weryfikacji koncepcji. Mechanicznego węża w działaniu zobaczyć można na filmie poniżej.

[źródło i grafika: digitaltrends.com]