WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Poznajcie projekt LOCUST – autonomiczne i ekonomiczne drony

Powstrzymaj się od nawiązań do Terminatora, powstrzymaj się od nawiązań do Terminatora…

Jeszcze niedawno zachwycaliśmy się robotycznymi mrówkami, wspólnie pracującymi nad wykonywaniem pewnych prostych zadań. Wydawało się, że jest to obecny szczyt sztucznej inteligencji, tymczasem kilka tygodni później, dzieje się to. Autonomiczne drony kolaborujące nad zbombardowaniem komputerowej wioski. Zwrócenie się inteligentnej technologii przeciwko ludzkości może stać się niedługo faktem.

Drony są częścią programu LOCUST (technologia roju UAV o niskich kosztach) prowadzonego przez Office of Naval Research. Jego punktem wyjściowym miałaby być wyrzutnia w kształcie tuby, z której to błyskawicznie wystrzeliwano by widoczne wyżej bezzałogowe obiekty latające. Po rozpoczęciu lotu, drony komunikowałyby się ze sobą nawzajem, dzieląc się informacjami, mającymi pomóc w wypełnieniu swojej tak ofensywnej, jak i defensywnej misji.

Maszyny tego typu mają być niedrogie – setki UAV miałyby być warte mniej niż jeden samolot taktyczny, a jako zaletę należy również rozpatrywać fakt, że można je uruchomić właściwie z każdego miejsca czy wehikułu. Celem LOCUSTa jest zapewnienie personelowi militarnemu możliwość wykonywania bardziej skomplikowanych zadań, w tym choćby ratowania życia żołnierzy. Ciężko jednak jeszcze stwierdzić, czy technologia ta pozwoli na zmniejszenie ilości ofiar ataków dronów wśród cywili.

Źródło: news.discovery.com