Zawody robotów są, jakkolwiek futurystycznie by to nie zabrzmiało, od kilku lat dosyć powszechne, żeby wspomnieć jedynie o legendarnych RoboGames. DARPA postanowiła jednak dołożyć w tej kwestii swoją cegiełkę.

Tego typu rozgrywki ogląda się o tyle przyjemnie, że a) roboty nie odczuwają żadnego bólu, więc można „zmusić” je do zrobienia czegokolwiek oraz b) są niejako świadectwem poziomu rozwoju technologicznego na jakim obecnie się znaleźliśmy. Teraźniejszy postęp pozwala nam na tworzenie maszyn zdolnych do otwierania drzwi, wspinania się czy przemierzania na różne sposoby długich i krótkich dystansów, co jest naprawdę imponujące.

W wyzwaniu postawionym przez DARPA (Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności), nazwanym Robotics Challenge i odbywającym się już od trzech lat, weźmie udział 25 robotów, z których poniższa, humanoidalna część, pochodzi od następujących drużyn:

Team AERO, powstały w Tokio

Team Grit z Colorado, Illinois i Iowy

Team NimbRo z niemieckiego Bonn

Team RoboSimian z jednego z laboratoriów NASA

Resztę maszyn oraz ich próby wykonywania postawionych przed nimi zadań znajdziecie na kanale Youtube DARPA, czyli tutaj.

[źródło: popsci, zdjęcie: gizmodo]

 

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej