WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jesteśmy w stanie odczytać odciski palców sprzed setek lat

Odciski palców pozwalają na łatwą identyfikację poszczególnych osób. Są pod tym względem nawet pewniejsze niż badania DNA: o ile bliźnięta jednojajowe posiadają identyczny kod genetyczny, to ich odciski palców są już różne. Metody ich rozpoznawania są na tyle dobre i łatwe do implementacji, że obecnie już większość high-endowych telefonów rozpoznaje użytkownika za ich pomocą.

Z drugiej jednak strony, odciski palców można podrobić – wystarczy dysponować wzorcem zostawionym przez kogoś na szklance czy niedopałku papierosa. Jak długo taki ślad nadaje się do odczytania? Okazuje się, że w przypadku zostawienia śladu na wosku, może to być nawet kilkaset lat.

Uczeni z brytyjskiego University of Lincoln postanowili przyjrzeć się pochodzącym ze średniowiecza woskowym pieczęciom. Okazuje się bowiem, że aż na 37% z nich znajdują się możliwe do odczytania odciski palców, zostawione najprawdopodobniej przez osobę pieczętującą, kiedy wosk był jeszcze ciepły.

Brytyjczycy postanowili w ramach projektu badawczego, który nazwano „Imprint” (czyli… odcisk), zbadać pieczęcie znajdujące się na kilkuset dokumentach pochodzących z okresu średniowiecza. Uzyskane wyniki zostaną porównane z bazami danych zawierające odciski palców współczesnych ludzi, aby sprawdzić na ile są one rzeczywiście niepowtarzalne. Badacze postarają się także ustalić, czy odciski na pieczęciach zgadzają się z tymi, których ślady mogły przetrwać na samych zapieczętowanych dokumentach. Badanie ma potrwać trzy lata a jego wyniki zostaną udostępnione publicznie.

[źródło i grafika: popsci.com]