[Notka sponsorowana]

Branża IT kojarzy się z rynkiem pracownika, różnorodnymi benefitami, a przede wszystkim wysokimi zarobkami. Szczególnie programiści mogą liczyć na imponujące wynagrodzenie, co potwierdzają chociażby wyniki raportu portalu branżowego No Fluff Jobs. Według zgromadzonych tam danych, mediana wynagrodzeń doświadczonych specjalistów IT to aż 13000 zł*.

Backend

Według wspomnianego raportu No Fluff Jobs – portalu z ofertami pracy dla programistów, najbardziej dochodową specjalizacją na chwilę obecną jest Backend. Mediana wynagrodzeń osób początkujących, czyli pracowników z doświadczeniem mniejszym niż dwa lata wynosi tu 4500 zł*, natomiast osób, które pracują w zawodzie od 2 do 5 lat – 8500 zł*. W przypadku specjalistów z największym stażem pracy, mediana to 12700 zł*. W tym miejscu warto podkreślić, że najbardziej dochodową i najczęściej wymaganą technologią w przypadku Backendu jest Java, gdzie – według danych z portalu No Fluff Jobs –  średnie widełki na stanowiska seniorskie kształtują się na poziomie od 13000 do nawet 18000 zł netto na fakturę na firmę (w przypadku umowy B2B).

Fullstack

Drugą najbardziej dochodową specjalizacją jest Fullstack, w której mediana wynagrodzeń najmniej doświadczonych pracowników (tj. staż pracy mniejszy niż dwa lata) wynosi 4000 zł*. W przypadku osób, które przepracowały od 2 do 5 lat, stawka ta jest dwukrotnie wyższa. Na najbardziej atrakcyjne wynagrodzenie mogą liczyć osoby z doświadczeniem większym niż 5 lat, gdzie mediana kształtuje się na poziomie 11 000 zł.

Frontend

Powodów do narzekań nie powinny mieć także osoby specjalizujące się we Frontendzie. Mediana wynagrodzeń osób z najmniejszym doświadczeniem wynosi tu tyle samo, co w przypadku Fullstacka. Mediana płac pracowników ze stażem pracy od 2 do 5 lat to 7800 zł*, a osób z największym doświadczeniem – 12000 zł*.

Warto zwrócić uwagę, że najbardziej popularną i jedną z najlepiej opłacalnych technologii w przypadku specjalistów zajmujących się Frontendem jest JavaScript. Według danych No Fluff Jobs, osobom ubiegającym się o pracę na stanowiska takie jak Senior Javascript Developer pracodawcy oferują wynagrodzenie od 10000 do nawet 16250 zł netto na fakturę na firmę (w przypadku umowy B2B).

Umiejętność programowania jest w cenie i nic nie wskazuje na to, aby coś w tym kierunku miało się zmienić. Wręcz przeciwnie – płace w branży IT idą stale w górę, dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na studia bądź kursy przygotowujące do zawodu programisty, testera czy analityka.

_________

* Uwzględnione stawki to pensje miesięczne w PLN – netto na fakturę (bez VATu) lub brutto na umowę o pracę.

[Notka sponsorowana]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej