Zarząd japońskiej Sumitomo Mitsui Banking Corporation wpadł na oryginalny pomysł. Zaniepokojeni docierającymi do nich sygnałami o fizycznych trudnościach z jakimi borykają się ich pracownicy, zwłaszcza ci starsi – przenoszenie sporych ilości ciężkich banknotów lub monet odbija się na zdrowiu – postanowili pomóc w nieoczekiwany sposób.

Rozwiązaniem mogą okazać się egzoszkielety. Tak zwane Hybrid Assistive Limb (HAL – w wolnym tłumaczeniu Hybrydowe Pomocne Kończyny) są tak zaprojektowane by ograniczać realną wagę przenoszonych przedmiotów. Produkowane przez firmę Cyberdyne urządzenie sprawia, że odczuwana waga jest niższa 0 40 procent, czyli coś co waży 10 kilo dla tak wzmocnionej osoby będzie ważyło jedynie 6. Jak na razie jest to jedynie program pilotażowy dla niewielkiej grupy osób, lecz jeśli okaże się sukcesem, korporacja planuje rozszerzyć go na wszystkie swoje placówki.BN-IH953_bankro_G-630

16% pracowników Sumitomo (i 25% w Japonii) to osoby mające ponad 65 lat. Takie mechaniczne wsparcie na pewno będzie dla nich dużą ulgą.

[źródło: engadget.com, zdjęcia: cyberdyne.jp]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej