WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Byli pracownicy Nokii i Internet Rzeczy

Jak wszyscy powszechnie wiemy, Nokia nie produkuje już urządzeń mobilnych. No dobra, to nie do końca prawda, wszak niedawno pokazali światu swoją wersję iPada mini z Androidem. Uznajmy więc, że Nokia zwyczajnie nie produkuje już telefonów i zaprzedała swoją duszę wielkiemu M. Niemniej Finowie nie składają broni i kombinują dalej, by ugrać coś na rynku nowoczesnych technologii.

Jak każda restrukturyzacja, tak i sprzedaż działu mobilnego Microsoftowi pociągnęła za sobą zwyczajową redukcję etatów. I to właśnie byli pracownicy Nokii w postaci dizajnerskiego StartUpu Haltian, projektującego dla zewnętrznych zleceniodawców przedmioty korzystające z sieci i przesyłające dane między sobą. Haltian zdecydowało się jednak zrezygnować częściowo z pracy w charakterze podwykonawcy i wystartować z własnym projektem na Kickstarterze, popularnym serwisie wspierającym społecznościowe finansowanie rzeczy rozmaitych. Projekt Finów zwie się Thingsee One i ma pozwalać na większą swobodę w korzystaniu z dobrodziejstw Internetu Rzeczy poprzez możliwość swobodnego skonfigurowania poszczególnych funkcji danych urządzeń, nawet laikowi nie posiadającemu specjalistycznej wiedzy programistycznej.

Internet Rzeczy to w ogóle ciekawe pole oddziaływań i to już w samym jego założeniu. Umożliwienie przedmiotom codziennego użytku, jak choćby sprzętom gospodarstwa domowego, naszym telewizorom czy bramom garażowym, wymianę informacji za pośrednictwem sieci komputerowej. Niby ciągle raczkujący temat, ale perspektywy są niebywale obiecujące, takowe rozwiązania mogą bowiem bardzo ułatwić nam życie w nowoczesnym świecie.

Thingsee One wyglądać ma jak klasyczny telefon z dotykowym ekranem i obsługiwać rozmaite standardy komunikacyjne, jak 2G GPRS, Bluetooth, Wi-Fi czy GPS. Ponadto sprzęt posiadać ma na wyposażeniu akcelerometr, żyroskop czy czujniki światła, temperatury i ciśnienia. Urządzenie ma być w założeniu platformą ze swoim własnym systemem operacyjnym, pozwalającą na kontrolowanie naszych, komunikujących się ze sobą urządzeń. Dobry projekt, daję okejkę. Jedno jednakże, co nieco mnie martwi i napawa niepokojem, to fakt, iż ciągle nie wiadomo czy Thingsee One będzie potrafiło parzyć kawę, Finowie nie zajęli bowiem jasnego stanowiska w tej sprawie.

Haltian potrzebuje wsparcia w wysokości 99 tysięcy zielonych dolarów, by ruszyć z kopyta i sprzęt oferować konsumentom już w kwietniu przyszłego roku za niespełna 150 dolarów. Po więcej informacji, zapraszam na stronę projektu, na Kickstarterze.

[ Źródło i zdjęcie: www.techcrunch.com ]