[Notka sponsorowana]

 Hala przemysłowa jest miejscem, w którym o bezpieczeństwo należy zadbać w szczególny sposób. Praca jest tu wykonywana często w trudnych warunkach, a obecność ciężkiego sprzętu zwiększa ryzyko powstania wypadku przy pracy. To między innymi dlatego w wielu halach przemysłowych montowane są profesjonalne systemy zabezpieczeń. Sprawdź, po jakie rozwiązania najczęściej sięgają przedsiębiorcy.

Na hali przemysłowej szczególnie liczy się czas reakcji na wszelkie pojawiające się nieprawidłowości. Dlatego firmy, które prowadzą działalność produkcyjną chętnie korzystają ze wsparcia firm z branży security podczas doboru i wdrożenia systemów zabezpieczeń. Pomoc w tym zakresie zapewnia m.in. lider tego rynku w Polsce – firma Konsalnet. Eksperci dokładnie analizują warunki techniczne i potrzeby, a następnie dobierają optymalne rozwiązania. To systemy zabezpieczeń, które mają służyć zarówno stałemu monitorowaniu sytuacji, jak i alarmowaniu i zagrożeniach.

Monitoring i system kontroli dostępu – prewencja przede wszystkim

Coraz więcej hal przemysłowych znajduje się pod stałym nadzorem kamer monitoringu. Decyzja o ich zamontowaniu może mieć dwie przyczyny. Pierwszą i najważniejszą jest zwiększenie bezpieczeństwa pracowników oraz innych osób przebywających na hali. Stała obserwacja tego, co dzieje na hali sprawia, że agent ochrony znajdujący się w punkcie monitoringu może szybko zareagować, gdy sytuacja tego wymaga. To istotne np. gdy między pracownikami wybuchnie konflikt czy dojdzie do wypadku.

Drugi powód instalacji monitoringu wiąże się z chęcią zwiększenia nadzoru nad pracownikami. To niezbędne, aby wyeliminować różnego rodzaju nieprawidłowości, ale i na bieżąco analizować efektywność stosowanych procedur produkcyjnych.

Elementem nadzoru i prewencji jest również system kontroli dostępu montowany przy wejściu na halę, najczęściej połączony z systemem rejestrowania czasu pracy. Jego obecność uniemożliwia dostanie się na halę produkcyjną osób niepowołanych. Dzięki temu pracownicy nie muszą się obawiać, że ktoś zakłóci ich pracę, podnosząc poziom ryzyka.

Czujniki bezpieczeństwa, czyli skuteczne systemy zabezpieczeń

System zabezpieczeń w hali przemysłowej nie opiera się wyłącznie na kamerach czy systemie kontroli dostępu. Równie ważne są elementy alarmujące, a więc czujniki bezpieczeństwa. Ich charakter dobiera się do specyfiki prowadzonej działalności produkcyjnej. Najczęściej jednak na hali pojawiają się:

  • czujniki dymu – alarmują w razie pojawienia się dymu, a co za tym idzie – ryzyka wybuchu pożaru,
  • czujniki temperatury – sygnalizują, gdy temperatura na hali przekroczy dopuszczalne normy,
  • czujniki ruchu – są przydatne, jeżeli produkcja ma charakter jedno- lub dwuzmianowy. Powinny być włączane poza godzinami pracy hali, aby zapobiec wtargnięciu na nią osób niepowołanych.

Dobór typów czujników, jak i ich lokalizacji warto powierzyć ekspertom. Dzięki ich wiedzy zabezpieczenia będą działały poprawnie i nie zawiodą w żadnej sytuacji.

Jak widać, hala przemysłowa może być wyposażona w szereg nowoczesnych systemów zabezpieczeń. Do tego grona dołączyć warto odpowiednią sygnalizację świetlną, dźwiękową czy oznakowanie poszczególnych stref. Wówczas obiekt z pewnością będzie spełniał normy BHP, które określa polskie i europejskie prawo.

[Notka sponsorowana]

    Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!