Prawo Moore’a wymyślone w roku 1965 przez jednego z założycieli Intela głosi, że moc obliczeniowa komputerów podwaja się co dwa lata. Przez długi czas prawo to miało swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, ostatnio jednak proces ten zaczął zwalniać. Nowe badania pokazują, że użycie wiązek lasera w kształcie korkociągu do kodowania informacji pozwoliłoby nadążyć za nieustanie rosnącym zapotrzebowaniem danych.

Proces zwiększania mocy obliczeniowej nie może trwać wiecznie, gdyż prędzej czy później inżynierowie natrafią na ograniczenie samej fizyki, gdy nie będzie już możliwe dalsze zmniejszanie komponentów układów scalonych. Szacuje się, że prawo Moore’a będzie się sprawdzało jeszcze tylko przez kilka lat. Kluczem do oddalenia nieuchronnego końca jest według naukowców odpowiedni kształt wiązki lasera przy kodowaniu informacji.

Dotychczas manipulowano wiązką lasera przez dzielenie składowych fali świetlnej o różnych długościach fali, jednak metoda ta również jest już bliska swoich granic. Dlatego też badaniami nad tym problemem zajął się zespół badaczy Feng wykorzystując do manipulacji wiązką orbitalny moment pędu tworząc z niej coś na kształt lejka bądź wiru, który umożliwiał szybsze przenoszenie danych. Dzieje się tak dlatego, że krzywizny wiru mogą przenosić dziesięć razy więcej danych niż liniowa wiązka laseru. Wir może kurczyć się do punktu przez co może współpracować z istniejącymi komponentami komputerowymi.

Metoda ta może umożliwić dalsze spełnianie prawa Moore’a przez kilka najbliższych lat i daje szansę na sukces dalszych badań, które pozwoliłyby utrzymać je jeszcze przez kolejne kilkadziesiąt lat.

Źródło: http://www.gizmag.com/

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!