Komiks Historyczny: treści historyczne to nośny temat, obecny w komiksach od bardzo dawna. Nasze trzy propozycje zabiorą nas do Afryki, PRL oraz pokażą w krzywym zwierciadle realia przemysłu kulturowego.

Choć od podróży Josepha Conrada do serca Afryki minęło przeszło 120 lat, jego wspomnienia z tamtych wydarzeń pozostają aktualne do dziś, będąc świadectwem ogromu nieszczęść wynikającego z próby udowodnienia wyższości jednej rasy nad drugą. Komiks Kongo wydany przez Kulturę Gniewu to pozycja biograficzno-historyczna, skupiona wokół postaci Józefa Konrada Teodora Korzeniowskiego. Większość jednak zna go pod zmienionym nazwiskiem Joseph Conrad – autora powieści w tym słynnego Jądra Ciemności, na bazie, którego powstał film Czas Apokalipsy.

Akcja komiksu Toma Tirabosco i Christiana Perrissina dzieje się na wiele lat zanim Józef stał się Joseph’em. Nasz bohater zanim poświęci się twórczości literackiej, na życie zarabiał, jako kapitan żeglug handlowych głównie pod brytyjską banderą. Z braku ofert pracy związał się w 1890 roku trzyletnim kontraktem z kompanią odbywającą żeglugi po rzekach Wolnego Państwa Kongo. Zarówno kompania jak i kraj były prywatną własnością króla Belgii Leopolda II.

Komiks przypomina nam o mrocznym rozdziale w historii Europy. Kolonialna polityka belgijskiego króla nastawiona na łatwy i szybki zysk doprowadziły do zniszczenia środowiska naturalnego i ludobójstwa rdzennych mieszkańców Konga. Nie jest to łatwa lektura, ale warta z całą pewnością przeczytania.

Wydawca: Kultura Gniewu, rok: 2017, cena: 60 zł

Totalnie nie nostalgia to kolejna pozycja autobiograficzna z elementami historycznymi w repertuarze Kultury Gniewu. Wanda Hagedorn, jako autorka scenariusza, tworzy autobiograficzną sesję terapeutyczną o życiu i dorastaniu w katolickiej rodzinie i realiach peerelowskiego Szczecina lat 60. Za warstwę wizualną odpowiada Jacek Frąś. Udało mu się zachować bardzo plastyczny styl, tworząc rysunki przypominające kreskówki, jednocześnie operując kontrastem w postaci szarych i wyblakłych kolorów. Wiele kadrów zawiera elementy zaczerpnięte z historii, zaś cała narracja przypomina dziecięcą fantazję przemieszaną z dobitnością i niekiedy brutalnością dnia codziennego.

Komiks zdecydowanie nie dla każdego, do którego trzeba przesiąść z dużą dozą rezerwy, ale stanowczo godny polecenia.

Wydawca: Kultura Gniewu, rok: 2017, cena: 80 zł.

Gdy do władzy doszedł obecny obóz, minister kultury Piotr Gliński zapowiedział konieczność nakręcenia filmu o historii Polski z odpowiednim budżetem i rozmachem na skalę Hollywood. Jacek Świdziński, autor komiksu Powstanie. Film narodowy po usłyszeniu tych zapowiedzi usiadł, aby przelać swój najnowszy pomysł na papier. Rysunki tak proste, że wręcz przypominające internetowe memy urzekają czytelnika od pierwszych chwil, a cięte jak brzytwa dialogi chwytają za pysk. Komiks rozśmiesza do łez jednocześnie prowadząc dialog na temat polityki historycznej i wynaturzeń przemysłu kulturalnego.

To komiks o epickim przedsięwzięciu, gdzie film zrobi z nas „bohaterów, którymi jesteśmy”, przemawiając do serc widzów na całym świecie. Jak przystało na solidną intrygę zobaczymy poświęcenie dla dobra sztuki, żydowskich aktywistów, rosyjskich agentów, a także bolączki dnia codziennego wiecznie uciemiężonych praktykantów. Pozycja, za którą musi każdy chwycić.

Wydawca: Kultura Gniewu, rok: 2017, cena: 60 zł