Manga: komiks japoński cieszy się ogromną popularnością w Polsce od dwóch dekad, odkąd J.P.F. wydało legendarne Aż do nieba i Akirę. Nasze propozycje powinny zadowolić nie tylko fanów tego, co japońskie, ale są przede wszystkim pozycjami obowiązkowymi dla każdego miłośnika komiksu.

Nasze zestawienie zdominował póki, co amerykańsko-europejski komiks. Natomiast warto także chwycić za komiks japoński, znany również, jako manga. Tsutomu Nihei to autor, który zdobył międzynarodową sławę, choćby dzięki pozycji Blame! Jest to klasyczny przedstawiciel z gatunku cyberpunk, opublikowanego pierwotnie w Japonii dziewiętnaście lat temu. Siedem lat później komiks trafia do USA, zaś na polski przekład musieliśmy czekać aż do 2016 roku.

Oryginalne, dziesięcio-tomowe wydanie w rodzimym przekładzie zostanie ograniczone do sześciu tomów, z których ukazało się już pięć. Tsutomu Nihei zdradza nie tylko filozoficzne skłonności przy pisaniu scenariuszy, ale także nie uznaje półśrodków, gdy idzie warstwę wizualną. Jego komiksy mimowolnie u czytelnika poruszą ośrodek wyobraźni, aktywując jednocześnie wiele sprzecznych uczuć, od zachwytu po przytłaczające wrażenie niepokoju. Można się pokusić o stwierdzenie, iż Blame! nawiązuje dialog z czytelnikiem wyłącznie poprzez warstwę wizualną, a tekst stanowi jedynie pewne uzupełnienie konieczne do wytłumaczenia kilku kluczowych wątków. Więcej o komiksie poczytacie pod tym linkiem.

Wydawca: J.P.F., rok: 2016-2017, cena: 63 zł (jeden tom)

Autorem komiksu Odległa Dzielnica jest Jirō Taniguchi, którego geniusz w tworzeniu opowieści graficznych przyrównywany jest do talentu legendarnego Osamu Tezuki. W komiksie poznajmy Nakahariego Hiroshi – biznesmena w średnim wieku mieszkającego w Tokio wraz z żoną i dziećmi. Pewnego dnia wracając z pracy wsiadł omyłkowo do niewłaściwego pociągu, zmierzającego w kierunku Kurayoshi – jego rodzinnych stron, nieodwiedzanych od lat. Tam na miejscu, korzystając z chwili oczekiwania na kolejny pociąg powrotny do stolicy, postanawia udać się na cmentarz, odwiedzając grób matki. Na miejscu dzieje się rzecz dziwaczna, bowiem chwilę potem zasłabł nad grobem, by później obudzić się i ze zdziwieniem stwierdzić, iż nie jest w swoim ciele. Zasadniczo, aby być precyzyjnym trzeba powiedzieć, iż ocknął się we słanym ciele, ale młodszym o nieco ponad trzy dekady.

Nietypowe podejście do jakże uniwersalnego tematu – kto z nas nie chciałby się cofnąć do swojej przeszłości i zmienić wiele wyborów – powinno trafić szczególnie do starszego odbiorcy, nawet niekoniecznie gustującego w komiksie, ale szukającego ciekawych form ekspresji. Odległą Dzielnicę dosłownie pochłaniamy strona za stroną. Komiks wyróżnia wysoki poziom artystyczny i przywiązanie do detali, w przekazaniu czego pomaga poziom wydania polskiego. Na tym polu Hanami nie zawodzi od lat, błyszcząc na tle innych komiksowych wydawców. Więcej w recenzji pod tym linkiem.

Wydawca: Hanami, rok: 2016, cena: 54 zł

Manga dla miłośników kotów? Kuro to wciągająca mieszanka obyczajówki o dziewczynce i jej futrzaku z historią grozy. Z jednej strony widzimy codzienne perypetie dziewczynki Koko, samotnie zajmującej się posiadłością, sprzątając, robiąc zakupy, a także opiekując się swoim kotem Kuro, który nie dostępuje swojej pani na krok. Z drugiej strony, natomiast mamy horror mieszkańców osady, gdzie wszyscy żyją w strachu przed stworzeniami atakującymi każdego kto odważy zboczyć z ścieżki.

Każdy tomik to kilka różnych, luźnych historii, ale każda z nich jest powiązana różnymi elementami, tworzącymi ostatecznie spójną całość. Niebezpieczne istoty, a także mieszkająca samotnie Koko i kot Kuro mają ze sobą wiele wspólnego. Całość opowieści zajmuje trzy tomy.

Wydawca: Waneko, rok: 2017, cena: 23 zł (jeden tom)