Dla młodszych i nie tylko: zestawienie komiksowe nie może odbyć się bez pozycji dla najmłodszych. Niemniej Myszka Miki, o której za chwilę przeczytacie, różni się od tej, jaką pamiętacie z dzieciństwa.

Myszka Miki – Kawa Zombo to pozycja przeznaczona dla młodszych oraz starszych czytelników autorstwa utalentowanego francuskiego scenarzysty i rysownika Regisa Loisel.

Mimo, że komiks przypomina oryginalne opowieści o myszce Miki z lat 30. XX wieku, to całość powstała jak najbardziej współcześnie. Opowieść zabiera nas do Ameryki, gdzie na przełomie lat 20. i 30. trwa Wielki Kryzys. Miki i jego przyjaciel Horacy bez powodzenia próbują znaleźć pracę. Zniechęceni porażkami, postanawiają wyjechać na biwak do wiejskiego domku Kaczora Donalda. Po powrocie ze zdumieniem odkrywają, że większość domów w ich miejscowości została wykupiona pod pole golfowe, a mieszkańcy zniknęli. Postanawiają niezwłocznie rozpocząć śledztwo, celem odkrycia kto stoi za tymi wydarzeniami. Wkrótce trafiają na trop szajki oszustów.

Komiks posiada wiele nawiązań do historii najnowszej, a także po części do przeszłości samego Walta Disneya, jednocześnie dostarczając ciekawej historii, która potrafi wciągnąć i bawić. Najbardziej „ikoniczna” postać animacyjnego imperium Disneya kończy właśnie 89 lat. Przez te wszystkie lata przeszła wiele metamorfoz, choć w tym komiksie pokazuje, że nadal jest w dobrej kondycji mimo lat na karku.

Wydawca: Egmont, rok: 2017, cena: 80 zł

Nasze zestawienie zemknie kilka pozycji wartych wyróżnienia z każdej kategorii. Kontynuując wątek komiksu dla młodzieży i dzieciaków, nie sposób nie wspomnieć o najnowszym zeszycie Asterixa i jego perypetiach w Italii, a także przygodach legendarnego Thorgala. Szczególnie ten drugi ma ogromne znaczenie, bowiem seria zapoczątkowana przez Rosińskiego i Van Hamme’a liczy sobie już 40 lat. Więcej o tym niezwykłym jubileuszu przeczytacie pod tym adresem. Oba komiksy wydawane są pod szyldem Egmontu.

Jak dotąd pojawiali się wyłącznie herosi z uniwersum Marvela. Dla zachowania równowagi należy podać przykład ze świata DC Comics. Wypadałoby wspomnieć o przygodach Wonder Woman lub Super-Mana, ale dziś raczej zagramy nietypową kartą. Dotychczasowa inicjatywa The New 52 dobiegła końca, i teraz obserwujemy nowe rozdanie pod tytułem DC Odrodzenie. Po pierwszych lekturach szczególnie uwagę przykuwa tom Flash: Piorun uderza dwa razy. Poznajemy nowe przygody Barry’ego Allena – najszybszego człowieka na świecie. Flash coraz lepiej poznaje “moc prędkości”, a więc źródło swoich umiejętności, ale jednocześnie dowiaduje się, że jest odpowiedzialny za wydarzenie nazwane Punktem Krytycznym, które zmieniło bieg historii.

Nasze zestawienie zamykają trzy pozycje. Pierwszą jest Hellboy – wydanie zbiorcze opowieści Mike Mignola i Johna Byrne’a, które opublikował Egmont. Sprowadzony na Ziemię tytułowy Hellboy z innego wymiaru przez Rasputina, aby pomóc nazistowskim okultystom w wygraniu wojny, ostatecznie trafił pod opiekę aliantów. Gdy dorósł rozpoczął pracę w Biurze Badań Paranormalnych i Obrony. Rozwiązując kolejne sprawy jednocześnie poszukuje odpowiedzi na swoje pochodzenie i dlaczego, jako demon z piekła, znalazł się wśród ludzi.

Idąc dalej, dzięki wysiłkom Mucha Comics możemy przeczytać przygody Nieśmiertelnego Iron Fista, napisane przez utalentowanego scenarzystę Ed’a Brubakera. Nie sugerujcie się serialem wyprodukowanym przez Netflix, bowiem ten komiks przerasta go wielokrotnie. Zasadniczo wszelkie porównania nie mają sensu, ponieważ na kartach komiksu zobaczymy, jak przez 1000 lat rozwijała się legenda obrońcy K’un-Lun – Nieśmiertelnego Iron Fista. Daniel Rand pozna również swojego poprzednika, ukrywającego się przed przeszłością i ludźmi czyhającymi na życie ich obu.

Na koniec… Deadpool :) Absolutny klasyk, zwłaszcza, że tomy zatytułowane wymownie Classic zawierają pierwsze przygody “Najemnika z nawijką”, wydane jeszcze w latach 90. Jak dotąd ukazały się trzy tomy zbiorcze nakładem Egmontu.

Za udostępnienie komiksów dziękujemy wszystkim wydawcom biorącym udział w tegorocznym zestawieniu!