WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Próbka nowego procesora Intel i7-7700K wyciekła i została już poddana kilku testom

Zwykle, gdy mowa jest o przecieku, to mamy do czynienia z małym strzępkiem informacji, który celowo (lub też nie) wyślizguje się spomiędzy palców danego producenta. W tym przypadku sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej. Redakcja Tom’s Hardware dobrała się do fizycznej jednostki i7-7700K i poddała ją odpowiednim testom.

Nowy procesor sprawdzony został w takich tytułach jak Ashes of Singularity, F1 2015, Metro: Last Light Redux oraz The Talos Principle i miał on przewagę zwykle ok. 5 klatek więcej niż poprzednik w postaci i7-6700K. Jednostka poddana została też wielu innym sprawdzianom, chociażby testom syntetycznym, w których zarówno przed jak i po OC miała niewielką przewagę od swojej starszej siostry. Jedyne miejsce gdzie nieznacznie Kaby Lake poległ to podczas kompresji materiału wideo. Wszystkie testy oraz wykresy możecie znaleźć w artykule Tom’s Hardware.

Ten specyficzny egzemplarz i7-7700K zaskoczył w negatywny sposób poborem mocy wraz z wysokimi temperaturami. Wystarczy powiedzieć, że jednostka ta bez podkręcania potrafiła osiągnąć więcej stopni Celsjusza niż 6700K po niezłym OC. Test przebiegał w pokoju z temperaturą 15 stopni, co akurat różni się nieco od domowych warunków. Warto też nadmienić, że nie użyto tu chłodzenia cieczą. Procesor Kaby Lake kręcił się jednak jak szalony. Na woltażu rzędu 1.3V udało się wyciągnąć na nim częstotliwość rzędu 4.8 GHz. Wygląda na to, iż i7-7700K to prawdziwa bestia do podkręcania, choć pazerna na energię.

Oczywiście otrzymana przez Tom’s Hardware jednostka nie musi być wersją sklepową. Prawdopodobnie jest to jakiś rodzaj prototypu albo zwykła edycja testowa, dlatego nie ma co traktować tutejszych rezultatów benchmarków zbyt poważnie. Widać to zwłaszcza w kwestii temperatur oraz poboru mocy, który obstawiam, że na pewno się zmniejszy. W końcu ma być to usprawnienie w stosunku do rodziny Skylake, a nie całkowicie oddzielna generacja, co widać nawet po tym, że Kaby Lake będą działały na tym samym typie gniazda co poprzednik. Wszystko to daje nam jakiś pogląd na sprawę w postaci i7-7700K, pewien zarys można by powiedzieć. Jednakże finalny rezultat poznamy na faktyczną premierę procesora, która wedle niepotwierdzonych informacji planowana jest na początek 2017 roku, prawodpodobnie w styczniu.

źródło i zdjęcie: tomshardware.com