Dzisiejszy świat to rzeczywistość, w której nowe technologie grają główną rolę. Nie ma już prawie osób, które nie posiadały by własnego komputera. Jest on nam potrzeby każdego dnia do życia, a właściwie do sprawnego funkcjonowania w szybko zmieniającej się rzeczywistości. Niedługo może dojść do tego, że to nasze dzieci będą musiały nam tłumaczyć zasady korzystania z nowych technologii, ale jak na razie przeżywamy okres, kiedy upragniony prezent dla małych pociech to tablet, smartfon, latający dron lub smartwatch.

Nasza świadomość jest coraz mniejsza, gdyż trudno jest nadążyć za technologią. Wszystkim sterują programy, którymi sterujemy my, ale z czego składa się ten łańcuch powiązań i jak powstaje? Poniżej przedstawiamy technologię produkcji oprogramowania komputerowego.

Prototyp

By wszystko działało potrzebna jest masa testów, ale wszystko zaczyna się zawsze od prototypu. Ta wstępna wersja, na której opiera się praca daje możliwości testowania i ulepszania całej struktury. Jest to wizualizacja pomysłu, który zrodził się w głowach informatyków. To w ich zwojach nerwowych kryją się wszystkie potrzebne mechanizmy i innowacje, które następnie trzeba przekuć na kod programowania. Bez nich i bez ich wiedzy nie było by rdzenia, a bez tego cała technologia nie mogłaby funkcjonować. Brak programów to brak komputerów. Każdy prototyp niesie ze sobą możliwości rozwoju – szybkości, mocy, bezpieczeństwa lub możliwości.

Inżynieria oprogramowania

Nazwa ta zarezerwowana jest dla określenia wszystkich etapu procesu produkcji oprogramowania. W odróżnieniu od pracy, którą wykonuje informatyk, tutaj stawia się na wprowadzenie i rozwój pomysłu pod względem praktycznym, a nie tylko ograniczając się do idei bez odniesienia do rzeczywistości. Oprogramowanie to w końcu produkt, który jak każdy inny musi mieć określoną jakość, być przyjazny dla użytkownika, no i sprzedać się z zyskiem dla producenta.

Fazy produkcji

Produkcja oprogramowania dzieli się na kilka niezwykle istotnych faz, których trzymanie się daje o wiele większa szansę na sukces i wypuszczenie na rynek dopracowanego i przyjaznego programu. Są to:
specyfikacja (pierwsza, wyjściowa i najważniejsza, gdyż tutaj określa się wszelkie wymagania dotyczące tworzonego programu),
projektowanie (tzw. opracowanie architektury systemu, czyli jak to wszystko ma ze sobą współdziałać, by obsługa była jak najbardziej wygodna, intuicyjna i prosta, a jednocześnie umożliwiała dobry dostęp do wszystkich opcji),
implementacja (zaprojektowany program dostosowuje się do zasad i możliwości rzeczywistych sprzętów i ich parametrów oraz mechanizmów obsługi),
integracja (połączenie wszystkiego co zespół inżynieryjny pracujący nad programem dotychczas stworzył i finalne poddawanie produktu testom oraz wprowadzanie poprawek),
ewolucja (finalna faza polegająca na uruchomieniu oprogramowania oraz czas na wypuszczenie na rynek wersji podstawowej oraz dodatkowych modyfikacji i ulepszeń).

Tu potrzeba specjalistów!

Praca nad oprogramowaniem to ewidentnie zadanie dla dobrego zespołu. Ze względu na wielość aspektów do zaprojektowania oraz skomplikowanie poszczególnych faz, wymagane jest by produkt końcowy był dopracowany pod wieloma względami. Taki efekt może dać nam jedynie grupa ludzi posiadających różne specjalizacje. Często nie doceniamy, jak ciężkie jest to zajęcie, a prawda jest taka, że bez tych ludzi moglibyśmy do teraz nie poznać co znaczy łatwiejsze i szybsze wyszukiwanie informacji, czy obliczanie skomplikowanych równań.

Materiał przygotowany przy współpracy ze specjalistami portalu Technologia-Automatyki.pl.