Prognoza pogody nie tylko powie nam, czy wychodząc do pracy powinniśmy wziąć parasol. Dokładne przewidywania mają także duże znaczenie dla gospodarki. Dopiero co rząd Indii postanowił przeznaczyć 60 milionów dolarów na nowy system prognozowania monsunów, mający pomóc dostosować do pogody kalendarz pracy rolników. IBM także widzi jak istotna dla gospodarki jest wiedza na temat nadchodzącej pogody i postanowiło przygotować własny system prognozowania.

Rozwiązanie, nazwane Deep Thunder, opiera się na rozwiązaniach obliczeniowych IBM oraz 40-letnim doświadczeniu w prognozowaniu pogody zakupionej przez giganta firmy The Weather Company. System ma korzystać, oczywiście, z danych satelitarnych oraz pochodzących z tradycyjnych stacji meteorologicznych. Jednak na tym pomysłowość Amerykanów się nie kończy. Zamierzają oni docelowo wykorzystać także dane pochodzące z sensorów umieszczanych chociażby w popularnych telefonach komórkowych.

Choć zła pogoda prowadzić potrafi do kataklizmów powodujących ogromne straty materialne jak i ludzkie (w latach 1970-2012 łącznie 7000 katastrof kosztowało ludzkość około 2 biliony dolarów i milion istnień), to IBM chodzi o coś więcej niż o system wczesnego ostrzegania. Gigant zamierza również sprzedawać bardzo dokładne prognozy pogody firmom mogącym je wykorzystać do przewidywania zachowań potencjalnych konsumentów.

[źródło: digitaltrends.com; grafika: youtube.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej