WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Program, który ochroni nas przed rządem

Uznanie, że wszyscy jesteśmy śledzeni przez rządy różnych krajów, albo przez oszustów starających dobrać się do na przykład naszej karty kredytowej może wydaje się niektórym nierealne, ale dla dziennikarzy krajów bez należytego szacunku dla demokracji, takie niechciane oprogramowanie może oznaczać tylko problemy. Tym bardziej jeśli pozostanie ono niewykryte.

Amnesty International wyszło an przeciw temu problemowi i opracowało nowe narzędzie, które skanuje komputer, smartfona w celu znalezienia szpiegującego oprogramowania powszechnie używanego przez rządy. Jednym z takich niechcianych programów jest FinSpy, który monitoruje dzienną aktywność, nagrywa głosy dzięki mikrofonowi, wykonuje zdjęcia z kamery. Jest ono także w stanie wykonywać zrzuty ekranu, monitorować rozmowy prowadzone przez Skype, a nawet wyodrębnić pliki z komputera. The Citizen Lab uważa, że jest ono powszechnie wykorzystywane do śledzenia prawników i działaczy praw człowieka w Bahrajnie.

Oprogramowanie od AI nazywa się Detekt i zostało ono napisane przez niemieckiego specjalistę Claudio Guarnieri. Oprócz Amnesty, projekt popierają także Privacy International, Digitale Gesellschaft. Jest ono do ściągnięcia za darmo (link) dla każdej chętnej osoby.

Źródło: http://www.engadget.com/, zdjęcie:Tony Fischer Photography via photopin cc