WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Project Ara może zadebiutować jako tablet

Project Ara, czyli przedsięwzięcie mające na celu budowę modularnego smartfona, został oficjalnie publicznie zaprezentowany już w październiku 2013 roku przez Motorolę, należącą wtedy do koncernu Google. Choć Google sprzedało od tego czasu większość Motorola Mobility, to Project Ara pozostał przy wyszukiwarkowym gigancie. Choć początkowo planowano udostępnienie pierwszego telefonu w roku 2015, to w międzyczasie najpierw przesunięto premierę na rok 2016, a teraz dowiadujemy się, że najpierw, zamiast telefonu, zobaczyć możemy modułowy tablet.

Elektronika użytkowa należąca do projektu Ara składać się ma z wielu, zróżnicowanych rozmiarowo, modułów instalowanych przez użytkownika na standardowym szkielecie. Moduły mogą zawierać na przykład procesor, pamięć, aparat fotograficzny, sensory, czy baterię. Dzięki modułowej budowie użytkownik, który będzie chciał unowocześnić swoje urządzenie, nie będzie musiał od razu wydawać setek dolarów na całość – będzie mógł, jak w przypadku komputera stacjonarnego, wymienić na nowy jeden z podzespołów, który jest już najbardziej przestarzały.

Google w ostatnich miesiącach nie było raczej zbyt wylewne jeżeli chodzi o Project Ara. I tym razem najnowsze informacje uzyskaliśmy nie od firmy z Mountain View, ale dzięki wynikom prototypu pochodzącym z popularnego programu testowego GFXBench. Na zrzucie ekranu z programu widzimy urządzenie o nazwie Google Project Ara (A8A01), dysponujące ciekawą, dosyć nietypową specyfikacją. Chociaż należy pamiętać, że w przypadku rozwiązań modułowych, ostateczna specyfikacja zależy od kupującego składającego swoje urządzenie z dostępnych „klocków”.

Przetestowane urządzenie to tablet z ekranem o przekątnej 13,8″ i rozdzielczości 1920×1080 pikseli. Choć w dziedzinie komputerów przenośnych takie dane nikogo nie zaskakują, to tablety zwykle oferują więcej punktów w przeliczeniu na cal. Procesor to topowy układ Qualcomma – Snapdragon 810. W Snapdragonie tym znajdziemy cztery rdzenie Cortex-A57 (1,9GHz) i cztery mniejsze Cortex-A53 oraz układ graficzny Adreno 430. Tablet ma 3 GB pamięci operacyjnej oraz pamięć masową o nietypowej konfiguracji: 10 i 15 GB. Urządzenie wyposażono także w dwa aparaty fotograficzne: frontowy o rozdzielczości 4,8MP i tylny 0,3MP (lub odwrotnie – jeżeli program się myli).

Wciąż czekamy na jakieś oficjalne informacje od Google, na razie wiadomości o tablecie należy traktować jako niepotwierdzony przeciek. Jeżeli będziemy mieli pecha, to więcej szczegółów poznamy dopiero w czasie majowej konferencji Google I/O. Zrzut ekranu prototypu z programu GFXBench zobaczyć można poniżej. Niestety, źródło przecieku postanowiło się podzielić z nami wyłącznie specyfikacją techniczną, nie ujawniając wyników testów uzyskanych przez tablet.

project-ara-5-720x720

[źródło i grafika: digitaltrends.com]