W zeszłym miesiącu Boeing zdobył patent na wyjątkowo wyglądający samolot, który obniża się nad kontenerami transportowymi i ładuje je na swój pokład. Aby było to możliwe, samolot posiada szersze niż pojemniki podwozie i duży kadłub, otwierający się od spodu.


Istniejące samoloty transportowe nie używają standardowych kontenerów, które można ujrzeć na statkach czy pociągach. Zamiast tego wykorzystywany jest specjalny system, w którym towar pakowany jest do mniejszych pojemników, a następnie na palety i na pokład maszyny. Projekt Boeinga pozwoli nie tylko transportować więcej ładunku, ale i wykorzystywać będzie standardowe kontenery. Procedura załadunku jest również bardzo prosta. Nad ułożone w rzędzie kontenery nadjeżdża samolot, a następnie obniża się i blokuje towar na swoim pokładzie. Zasadę działania można zobaczyć na poniższym filmiku.

Mimo wszystko może się okazać, że jak w przypadku wielu ambitnych patentów Boeing tylko zabezpiecza sobie pierwszeństwo do tego projektu. Samolot, który potrafi się obniżyć i zebrać duży ładunek wymagałby mnóstwo pracy przy projektowaniu i testach. Jednak pomysł wydaje się na tyle ciekawy, że koncern zdecyduje się na jego realizację.

[źródło i zdjęcia: popularmechanics.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej