WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Prosto z PlayStation na tor wyścigowy

Elektryczny, koncepcyjny samochód Audi e-tron Vision Gran Turismo w wyjątkowy sposób zmienia koncepcję elektromobilności w namacalną rzeczywistość. Stworzone pierwotnie wyłącznie na potrzeby wirtualnych wyścigów na PlayStation 4 Audi, teraz, we współpracy z Formułą E, nabiera realnych kształtów.

E-mobilność błyskawicznie zyskuje na znaczeniu” – komentuje Peter Mertens, członek zarządu AUDI AG odpowiedzialny za rozwój techniczny. Audi było pierwszym niemieckim koncernem samochodowym, który w sezonie 2017 postanowił zaangażować się ze wsparciem fabrycznym w serię wyścigów samochodów elektrycznych Formuła E. Zespół inżynierów w laboratoriach rozwojowych nieustannie poszerza wiedzę dotyczącą e-mobilności i zdobywa cenne doświadczenie również w ekstremalnie trudnych warunkach.

Począwszy od najbliższego wyścigu Formuły E 14 kwietnia w Rzymie, klienci i goście czterech pierścieni będą mieć niepowtarzalną okazję przejażdżki po torze wyścigowym, jako pasażerowie Audi e-tron Vision Gran Turismo. Ten jedyny w swoim rodzaju samochód został skonstruowany i wyprodukowany w centrum przedprodukcyjnym Audi na przestrzeni zaledwie jedenastu miesięcy. Wzorem dla realnego pojazdu był model z gry na PlayStation 4 Gran Turismo. Z twórcami tego tytułu, firmą Sony i studiem Polyphony Digital, Audi współpracuje od prawie 20 lat. Projektanci Audi stworzyli Audi e-tron Vision Gran Turismo na potrzeby konkursu “Vision Gran Turismo” rozpisanego z okazji 15. rocznicy powstania popularnej serii wyścigów na PlayStation. Do konkursu stanęło wielu producentów motoryzacyjnych z całego świata, przedstawiając projekty swych wirtualnych pojazdów.

Wiele z tychże pojazdów zostało później zbudowanych w naturalnej skali i prezentowanych było np. podczas imprez targowych. Jednak to właśnie Audi e-tron Vision Gran Turismo zostało pierwszym tej rangi samochodem koncepcyjnym, przeniesionym do świata realnego w postaci pełni funkcjonalnego pojazdu. „Jesteśmy z tego naprawdę dumni” – podkreśla szef stylistów Audi, Marc Lichte.

Chociaż tworzenie wirtualnego pojazdu pozwala na znacznie większą swobodę i na rysowanie koncepcji, które są trudne do zrealizowania w rzeczywistości, nie chcieliśmy by ten samochód był taką właśnie koncepcją na kołach. Naszym celem był w pełni funkcjonalny pojazd. Audi e-tron Vision Gran Turismo pokazuje, że mobilność elektryczna w Audi jest bardzo emocjonalna. Ten samochód zawiera wiele elementów zaczerpniętych z naszego nowego języka projektowego. Takim elementem jest np. odwrócona rama Singleframe w kolorze auta, która będzie typowa dla naszych nowych modeli e-tron.” – komentuje Marc Lichte.

Źródło: materiały prasowe.