WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Proteza nogi dla osób lubiących wspinaczkę

Kozy górskie mają niezwykły talent do poruszania się po stromym i niebezpiecznym terenie. Czemu więc, nie można wykorzystać tego, co stworzyła sama natura i stworzyć protezy dla ludzi kochających wspinaczkę, na kształt koziej kończyny? Pewnie podobne pytanie zadał sobie Kai Lin przed zaprojektowaniem swojej protezy Klippa.

Okazuje się bowiem, że wspinaczka górska jest bardzo popularnym sportem wśród ludzi po amputacji. Jednak zwykłe protezy są przeznaczone do poruszania się po raczej płaskim terenie. Dlatego Lin zaczął szukać inspiracji w królestwie zwierząt. Odkrył, że górskie kozy są mistrzami jeśli chodzi o wspinaczkę. Zawdzięczają to kopytom, które działają jak przyssawka oraz zapewniają dodatkową stabilność.
Wynikiem badań jest proteza, którą możecie oglądać powyżej. Posiada ona specjalną „stopę”, która doskonale wpasowuje się w szczeliny i zapewnia stabilizację, wymaganą w czasie wspinania się. Przynajmniej w teorii. Lin bowiem ciągle testuje swój prototyp. Jednak opieranie się na przyrodzie jest świetnym pomysłem. Przecież to co stworzyła matka natura spisuje się bardzo dobrze zawsze.
proteza
Źródło, zdjęcie: http://gizmodo.com/