WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Prototyp nadmuchiwanego hotelu kosmicznego trafi wkrótce na ISS

Nadmuchiwany, kosmiczny moduł mieszkalny Bigelow był rozwijany już od kilku lat, niemniej wreszcie udało się stworzyć prototyp gotowy do lotu. Ósmego kwietnia SpaceX, wraz z kolejnym ładunkiem zaopatrzenia wyniesie moduł na orbitę, gdzie przejdzie szereg niezbędnych testów.

Bigelow wysłał w kosmos już kilka innych prototypów. Firma nie ukrywa swoich ambicji do wynoszenia w kosmos coraz większych stacji kosmicznych. Bigelow Expandable Activity Module (BEAM) to przykład tej tendencji. Liczący 16 metrów sześciennych pojemności moduł pozostanie na ISS przez dwa lata. W okresie tym przeprowadzone zostaną odpowiednie próby.

Pomysł stosowania nadmuchiwanych modułów może wydać się dziwny, niemniej jest tak stary, jak wyścig kosmiczny. Nie został jednak w pełni wprowadzony w życie. Pierwsza implementacja tej idei, moduł TransHab trafiłby zapewne na orbitę na początku bieżącego wieku, niemniej projekt został pozbawiony funduszy przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Patent został następnie wykorzystany przez Bigelow.

Zważywszy na fakt, że moduł liczy jedynie 2,5 metra średnicy, znacznie łatwiej jest go umieścić na orbicie, przynajmniej w porównaniu do części składowych Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jeśli BEAM odniesie sukces, bardzo możliwe, że zobaczymy na orbicie więcej tego typu konstrukcji.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]