WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Przegląd najnowszych dodatków oraz wentylatorów Noctua Chromax

Noctua znana jest ze znakomitej jakości produktów. Jednakże ich wadą do tej pory był wygląd, który nie każdemu musiał odpowiadać. Firma, wychodząc na przeciw oczekiwaniom konsumentów, stworzyła serię Chromax, która ma to zmienić. Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić najnowsze produkty z tej rodziny.

NA-SYC1 3x 4 pin Y-cables

Pierwsze dodatki to przejściówki z 2x 4 pin na 1x pin. Pozwalają one na podłączenie do jednego złącza 4 pin do dwóch wentylatorów 3 pub 4 pin. Mają one długość około 250 mm. Zostały one oplecione materiałem w jednym z następujących kolorów: białym, czerwonym, zielonym, niebieskim, żółtym albo czarnym. Jakość wykonania jest świetna – kable można dowolnie wyginać. Dzięki różnym kolorom można wybrać i dopasować je do reszty podzespołów. W opakowaniu znajdują się 3 takie kable. Ich cena wynosi około 45 zł.

NA-SEC1 4x 4 pin extension cables

Drugie z dodatków to przedłużacze 4 pin. Można do nich podłączyć wentylator 3 lub 4 pinowy. Pozwalają one na przedłużenie kabla o 30 cm. Elastyczny oplot może być w jednym z następujących kolorów: zielonym, czarnym, białym, niebieskiem, żółtym lub czerwonym. Jakość wykonania jest świetna – jak to zwykle bywa u Noctuy. W pudełku znajdują się 4 takie kable. Ich cena wynosi około 45 zł.

Nakładki z serii HC

Nakładki to największe zaskoczenie. Pozwalają one na zmianę koloru chłodzeń i dopasowanie ich do zestawu. Są wersje dla coolerów NH-U12S, NH-U12S TR4-SP3, NH-U12S SE-AM4 oraz dla NH-D15, NH-D15S, NH-D15 SE-AM4. Szkoda, że nie ma jeszcze wersji dla chłodzeń NH-U14S. nakładki zostały wykonane 1 mm aluminum przez co są świetnej jakości. W pudełku znajduje się instrukcja, która bardzo dobrze wyjaśnia ich montaż, który swoja drogą jest bardzo łatwy. Wystarczy nałożyć najpierw szarą nakładkę, przyczepić ją klipsem a na końcu nałożyć kolorową, aluminiową nakładkę – nie ma tutaj żadnych trudności. Warto pamiętać, że nakładki zwiększają wysokość chłodzenia o 6 mm a szerokość o 3 mm. Aby ich użyć należy więc posiadać dosyć dużą obudowę. W sprzedaży są wersje białe, czarne oraz różnokolorowe. Odnośnie tych ostatnich to można dowolnie zmieniać kolor pomiędzy czerwonym, niebieskim, białym, żółtym, zielonym czy czarnym. Cena za wersję dla serii U12S wynosi około 90 zł a za wersję dla D15 około 130 zł.

Wentylatory

Ostatnie urządzenia to wentylatory, które posiadają pełen zestaw kolorowych nakładek antywibracyjnych. W opakowaniu dostępne są następujace kolory nakładek: żółta, biała, niebieska, zielona, czerwona oraz czarna. oznacza to, że zawsze można, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, zmienić kolor wentylatorów. Dostępne są następujące śmigła: NF-A15, NF-A14, NF-F12 oraz NF-S12A – wszystkie w wersji PWM. Wszystkie wentylatory mają te same parametry co ich zwykłe wersje, stąd ich wydajność zobaczycie w naszych poprzednich testach – zapraszamy do przeglądnięcia działu chłodzenie. Wspomnę tylko, że wentylatory charakteryzują się znakomitym wykonaniem, dobrą wydajnością zarówno na chłodzeniu procesora jak i w obudowie oraz dobrą kulturą pracy. Są to po prostu znakomite śmigła. Kosztują one kolejno 120 zł, 100 zł, 90 zł oraz 90 zł.

Podsumowanie

Noctua wreszcie zasłużyła na odznaczenie, którego nidgy wcześniej nie dostała – design. Nowe dodatki oraz wentylatory Chromax wyglądają świetnie oraz potrafią zmienić wygląd konstrukcji od tej firmy. Są one także najwyższej jakości. Szkoda tylko, że ich cena jest dosyć duża i znacznie zwiększy końcowy koszt chłodzenia. Świetnym pomysłem są wentylatory z nakładkami. Dzięki nim nie musicie się obawiać o wygląd całego sprzętu – można dowolnie dopasować kolor. Poza tym są to dobre śmigła, które zapewnią świetny przepływ powietrza przy dobrej kulturze pracy. Jeśli chcecie polepszyć wygląd waszych konstrukcji od Noctuy albo zastanawiacie się nad nowymi śmigłami to warto brać pod uwagę najnowszę ofertę tej firmy.