Przy obecnym poziomie techniki „wycieczka krajoznawcza” na Marsa jest obecnie dosyć problematyczną sprawą, dlatego też wszyscy chętni muszą zadowolić się jej cyfrowym odpowiednikiem.

Możliwość ta została stworzona oczywiście dzięki NASA; agencja uruchomiła dwie interaktywne aplikacje pozwalające na eksplorację Czerwonej Planety bez ruszania się z fotela. Pierwsza z nich – Mars Trek, przyjmuje podejście w stylu Google Earth, bazując na zbieranych przez kilka dekad danych o Marsie, dzięki czemu stworzono interaktywny glob 3D. Jego dokładność jest niezwykle wysoka, pozwalając na widoki realizowane tak w 3D jak i 2D, a także wyszczególnianie miejsc kluczowych dla poprzednich misji NASA. Nawet sama NASA korzysta z tego programu, aby szukać potencjalnego miejsca lądowania dla łazika w roku 2020.

Jeśli chodzi o drugi program o nazwie Experience Curiosity, to sama jego nazwa już wiele wyjaśnia. Jest to właściwie symulator popularnego łazika z różnymi kątami nachylenia kamery. Wyprawie towarzyszy narracja, objaśniającą misję Curiosity na Marsie, a także opowiadająca o obszarach, które maszyna już zwiedziła. Obydwie aplikacje są zupełnie darmowe i można je odpalić z poziomu każdej przeglądarki. Miłej zabawy.

[źródło: engadget.com, zdjęcie: apexbeats.com]

 

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej