WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Przejedź się po Marsie dzięki NASA

Przy obecnym poziomie techniki „wycieczka krajoznawcza” na Marsa jest obecnie dosyć problematyczną sprawą, dlatego też wszyscy chętni muszą zadowolić się jej cyfrowym odpowiednikiem.

Możliwość ta została stworzona oczywiście dzięki NASA; agencja uruchomiła dwie interaktywne aplikacje pozwalające na eksplorację Czerwonej Planety bez ruszania się z fotela. Pierwsza z nich – Mars Trek, przyjmuje podejście w stylu Google Earth, bazując na zbieranych przez kilka dekad danych o Marsie, dzięki czemu stworzono interaktywny glob 3D. Jego dokładność jest niezwykle wysoka, pozwalając na widoki realizowane tak w 3D jak i 2D, a także wyszczególnianie miejsc kluczowych dla poprzednich misji NASA. Nawet sama NASA korzysta z tego programu, aby szukać potencjalnego miejsca lądowania dla łazika w roku 2020.

Jeśli chodzi o drugi program o nazwie Experience Curiosity, to sama jego nazwa już wiele wyjaśnia. Jest to właściwie symulator popularnego łazika z różnymi kątami nachylenia kamery. Wyprawie towarzyszy narracja, objaśniającą misję Curiosity na Marsie, a także opowiadająca o obszarach, które maszyna już zwiedziła. Obydwie aplikacje są zupełnie darmowe i można je odpalić z poziomu każdej przeglądarki. Miłej zabawy.

[źródło: engadget.com, zdjęcie: apexbeats.com]