WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Przełomowe badania mogą sprawić, że ludzie będą się rozmnażać bez zapłodnienia

Pierwsze ssaki nie potrzebowały zapłodnionego jaja, aby się narodzić, jednak potrzebne było coś więcej niż sam plemnik. W swoich badaniach naukowcy z University of Bath szukali substytutu jaja i znaleźli go w zmodyfikowanym, nieaktywnym zarodku myszy.

Zarodek partogenetyczny to jajko, które zostaje oszukane i staje się embrionem bez uprzedniego zapłodnienia. To nie pierwsze takie badania, wcześniejsze próby doprowadziły jednak do śmierci zarodka po kilku dniach. Naukowcy z Bath udało się utrzymać przy życiu embrion partenogenetycznych mysich komórek jajowych w kąpieli z solą o nazwie chlorek strontu ( SrCl2 ). Jest to związek chemiczny, który powstrzymuje partenogenetyczne embriony od wchodzenia w stan zatrzymania. Następnie do partogenoty wstrzyknięto plemniki myszy.

oi4giggqsefcjwsfc9wf

Choć nie ma dowodów, które sugerują, że to samo może dotyczyć embrionów ludzkich, naukowcy wierzą, że jest bardzo prawdopodobne. Udowodnienie tego zajmie kilka lat studiów, ale to oznacza, że  pewnego dnia, mężczyźni i kobiety mogą stać się zdolni do  samodzielnego zapłodnienia. Możemy również użyć tej metody, aby ratować gatunki, które są na skraju wyginięcia.

Źródło:http://futurism.com