WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

Przy grach wideo możesz się bardziej wzruszyć niż przy filmie

Sony przeprowadziło ostatnimi czasy bardzo ciekawe badanie z ekspertami w zakresie neuroterapii. Wykazało ono, że interaktywne gry wideo są w stanie aktywizować umysł znacznie bardziej niż choćby filmy.

Badania wykazały, że gry takie jak Detroid: Become Human wpływają także na poprawę sprawności intelektualnej. Także konieczność podejmowania decyzji w krótkim czasie zwiększa wydzielanie endorfin odpowiadających za emocje. James Roy, kierownik badania i Dyrektor Techniczny w firmie Brainworks, komentuje:

Chcieliśmy zbadać czy ludzki mózg w inny sposób reaguje na pasywne formy rozrywki takie jak oglądanie filmów czy seriali w telewizji, a inaczej na gry komputerowe, gdzie każda decyzja podejmowana przez gracza może wpłynąć na rozwój fabuły.

W ramach eksperymentu 25 osób otrzymało do przejścia fragment gry Detroid: Become Human a następnie obejrzenie wycinka jednego z seriali. Byli oni w tym czasie badani za pomocą EEG. Eksperyment wykazał, że w trakcie gry aktywność wysokich fal mózgowych alfa oraz delta wzrastała. Są one związane z koncentracją, logicznym myśleniem przy przetwarzaniem informacji emocjonalnych. Aktywność ta była znacznie większa niż w przypadku wycinka serialu.

Jo Hemmings, jeden z czołowych psychologów behawioralnych, komentuje uzyskane wyniki:

To niezwykłe, że filmy i seriale, które często wywołują u nas długotrwałe reakcje emocjonalne, w rzeczywistości mają znacznie mniejszy wpływ na reakcje mózgu niż gry komputerowe, w których aktywnie podejmujemy decyzje i dokonujemy wyborów.

Badania potwierdziły, że występowanie zaangażowania emocjonalnego jest niezbędne, aby skłonić jednostkę do podjęcia faktycznych działań, tak jak w przypadku gry Detroit: Become Human. Co więcej brak silnego ładunku emocjonalnego, który mógłby ukierunkować nasze zachowanie, tak jak ma to miejsce w czasie oglądania telewizji, a w efekcie brak bezpośredniej stymulacji, skutkuje pasywną, raczej niż aktywną reakcją mózgu.

Wyniki wskazują również, że to właśnie doświadczanie emocji wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu oraz wydzielanie endorfin, które wywołują wrażenie, iż znajdujemy się ‚bliżej akcji’. To właśnie poprzez historie człowiek uczy się poznawać świat. Wycinek rzeczywistości, który stanowi spójny element określonej opowieści jest dla nas łatwiejszy do zrozumienia i zapamiętania, nic więc dziwnego, że większą przyjemność czerpiemy z możliwości decydowania o przebiegu rozgrywającej się na naszych oczach historii.

Źródło: Materiały prasowe