WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Przyszłość etui do smartfonów

Nawet jeśli nie przepadasz za etui na telefon, możesz zrobić wyjątek dla FlexCase – stworzonego przez austriacką Fachhochschule Oberösterreich i Microsoft urządzenia, które po otwarciu działa jako dodatkowy ekran dotykowy i dzięki elastyczności pozwala na dodatkowe sposoby obsługi telefonu.

Przykładowo, zamiast klasycznego zoomowania za pomocą zbliżania do siebie dwóch palców na ekranie, wystarczy zgiąć róg etui. Piezoelektryczne podzespoły są w stanie wykryć, czy jest ono dotykane, ściskane lub gięte, a odpowiednie sterowniki „tłumaczą” owe ruchy na sygnały rozpoznawane dla systemu telefonu.

Bez wątpienia etui tego typu byłoby w stanie ułatwić obsługę telefonu – przykładowo, przejście na kolejną stronę w e-booku wymagałoby jedynie zagięcia piezoelektrycznego czujnika – przypominając trochę przewrócenie kartki w prawdziwej książce. Co ciekawe, etui posiada również swój własny, pobierający niewiele prądu, ekran wykonany w technologii e-ink. Mógłby posłużyć na przykład do wyświetlania zawartości schowka, tak by przeklejanie rzeczy do poszczególnych aplikacji było ułatwione.

Oczywiście, na chwilę obecną FlipCase jest tworzone tylko w ramach projektu badawczego. Zostanie zaprezentowane na majowej konferencji Computer-Human Interaction. Niemniej już teraz pokazuje, że etui może być prawie tak użyteczne, jak sam smartfon. Jakby nie patrzeć, nie ma czegoś takiego, jak zbyt wielka powierzchnia ekranu.

[źródło i grafika: gizmodo.com]