Renault jakiś czas temu ogłosiło konkurs dla osób z ogromnymi połaciami wyobraźni, które nie bały się wyzwania w postaci zaprojektowania autonomicznego samochodu. Na pierwszej w Polsce wystawie car designu, odbywającej się w ramach Wawa Design Festiwal w Soho Factory w Warszawie, dane nam było poznać zwycięzców akcji. Bez dwóch zdań, czapki z głów, bo projekty laureatów robią piorunujące wrażenie.

Konkurs nosił nazwę Renault. Passion For Design & Innovationi doczekał się aż 53 zgłoszeń, z których wybrano jedynie 5 finalistów oraz 3 zwycięzców. Jury, w którego skład wchodził, chociażby Anthony Lo (Dyrektor Design Zewnętrznego Renault), na pewno miało twardy orzech do zgryzienia podczas wystawiania ostatecznego werdyktu. Pod uwagę nie był brany bowiem jedynie wygląd samochodów, ale również to, w jaki sposób zostało zaprojektowane jego wnętrze.

Projekt_Daniel Czyszczon

Zwycięzcą konkursu został Daniel Czyszczoń oraz jego Renault Avame (obrazek wyżej). Daniel to 21-letni student Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego na Politechnice Krakowskiej, który projektowaniem bardziej bawi się jako pasjonat. Jego Renault Avame to projekt elektrycznego, autonomicznego samochodu, który stawia przede wszystkim na funkcjonalność oraz wygodę jazdy. Wygląd zewnętrzny Avame nie musi się każdemu spodobać, ale środek auta nadaje się do wielu, dzięki zastosowaniu szeregu nowoczesnych technologii. Można tam odpoczywać na różne sposoby, rozmawiać ze znajomymi czy zarządzać domem, bądź firmą wprost sprzed kierownicy. Świetna sprawa dla osób, które lubią, bądź też muszą działać w ciągłym biegu. 

Tworzenie formy rozpoczęło się oczywiście od prostych ręcznych szkiców, kończąc na modelu trójwymiarowym. Renault Avame to koncepcja autonomicznego samochodu przyszłości dla marki Renault. Jest to przede wszystkim próba odpowiedzi na pytanie, jak autonomiczne samochody mogą wpłynąć na nasze codzienne życie.

Projekt_Konrad Cholewka

Drugie miejsce na Renault. Passion For Design & Innovationzajął Konrad Cholewka. W latach 2009-2014 studiował na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i obecnie jako grafik oraz projektant. Jego samochód – Renault Liberta to projekt na lata 2020-2030, które zresztą zaraz rzucają się na myśl, bo auto wygląda jak futurystyczna limuzyna. Wnętrze pozwala na dostosowanie fotelu do swoich upodobań, bez jakiegoś sztywnego, z góry narzuconego ustawienia. Poza tym środek charakteryzuje otwarta, swobodna przestrzeń, a wszystkie funkcje Liberty można zmieniać przy pomocy wbudowanego do środka ekranu dotykowego lub tabletu. Jeśli tak ma wyglądać przyszłość autonomicznych samochodów, to jestem jak najbardziej za.

W przypadku mojego projektu inspiracją tak naprawdę były założenia konkursu. Autonomiczny, a w moim projekcie także elektryczny pojazd pozwala na inne podejście do stylistyki samochodu. Starając się dostosować do tych założeń i cech stylistycznych Renault, stworzyłem projekt Liberta.

Projekt_Ryszard Szymanski

Ostatnią pozycję na podium zajął Ryszard Szymański – grafik, projektant, pasjonat motoryzacji oraz designu pojazdów użytkowych. Do tej pory uczestniczył w wielu innych konkursach projektowych i to nie tylko na obszarze naszego kraju. W każdym z nich zwykle znajdował się w czołówce nagradzanych prac. Jego samochód nazywa się Renault Concorde i zasilany jest plazmowym generatorem, dzięki któremu zasięg podróży jest praktycznie nieograniczony. Co ciekawe, w środku nie uświadczymy takiego rozwiązania jak pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne. Za ochronę kierującego odpowiadają hamulce oraz zderzak „Łągiewki”, pochłaniający energię kinetyczną pojazdu. Świetny pomysł i jeden powód mniej do zarobienia mandatu, jeśli nie trzeba będzie zapinać pasów.

Inspiracją dla kształtu pojazdu były opływowe zwierzęta wodne. Nazwa Concorde symbolizuje pogodzenie wielu funkcji pojazdu, a także jego zaawansowanie techniczne, jak dawniej było to w samolotach naddźwiękowych o tej samej nazwie.

Konkurs Renault był nie tylko ciekawym wyzwaniem dla biorących w nim udział osób, ale też świetną okazją dla nas na spojrzenie w przyszłość. Projekty, które zostały tu zaprezentowane być może za kilka-kilkanaście lat wyjadą na ulice naszych miast. Projektanci przyszłych aut Renault być może również skorzystają z jakichś prac laureatów i zainspirują się nimi przy produkcji własnych samochodów autonomicznych. Poczekamy, zobaczymy, ale taka wizja samochodów przyszłości mi się podoba.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej