WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Publiczna sieć Wi-Fi w Helsinkach zaskakuje szybkością i dostępnością

Hotspoty w większych miastach nikogo już  w dzisiejszych czasach nie dziwią, mało tego – są światową normą. Ale takie, które śmigają tak prędko by można było np. oglądać filmy online w HD? No, z tym już gorzej, często się zdarza tak, że publiczna sieć do najszybszych – oględnie mówiąc – nie należy.

Stolica Finlandii jednakże należy pod tym względem do ewenementów – nie dość, że darmowe Wi-Fi jest dostępne praktycznie wszędzie, to na dodatek ma taką prędkość, że bez problemu można przeprowadzać wideokonferencje w HD lub obejrzeć sobie film w najwyższej rozdzielczości. I nie wymaga potwierdzania ogromnej ilości warunków regulaminu, ani podawania hasła, czy potwierdzania płci, wieku czy imienia kota siostry swojej prababci. Helsinki nie chcą Twoich danych osobowych, czy też pieniędzy. Jedyną wysyłaną przez miasto informacją jest ostrzeżenie przed tym, że sieć jest publiczna i niestrzeżona, więc należy zachować ostrożność przy klikaniu w nieznane linki. Poza tym – wszystko dozwolone. Można surfować za darmo i ściągać dane do woli.

Oto porównanie płatnego połączenia w Londynie z publiczną siecią w Helsinkach:

wifi_colorcorrected

Ta doskonała infrastruktura informatyczna jest rezultatem długofalowej polityki miasta; w roku 2006 władze, przygotowując się na ważne spotkanie głów państw europejskich i azjatyckich, zmodernizowały sieć publiczną, z myślą o przyszłości instalując otwarte połączenia (ciekawe czy u nas w Polsce władze potrafiłyby planować w ten sposób, bardziej długofalowo niż do najbliższych wyborów?). Nie oznacza to, że internet jest absolutnie wszędzie, lecz można mieć stuprocentową pewność, że da się do niego podpiąć w okolicach budynków kontrolowanych przez urzędy miejskie, lub – ogólnie – w miejscach gdzie przez cały dzień przebywa większa ilość osób, np w galeriach handlowych.

Paradoksalnie, mieszkańcy Helsinek nie korzystają w dużym stopniu z tego udogodnienia. Nie muszą, Finlandia należy do krajów, w których cena za usługi sieciowe oferowane przez telefonię komórkową należy do najniższych w Unii Europejskiej, oscylując w okolicy 40 dolarów miesięcznie, za które można szybko i bezproblemowo pobrać do 50GB danych (średnia unijna przy tej cenie to 5GB). Dlatego też największy pożytek z takiej usługi mają przebywający w mieście turyści.

[źródło i zdjęcia: qz.com]