WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Qualcomm nie pozostaje dłużny Apple za pozew sądowy

Wieści o pozwie sądowym między Apple a Samsungiem ledwo przestały się pojawiać w mediach, a wygląda na to, że w międzyczasie mogła nam wyrosnąć kolejna wielka sądowa przepychanka między Apple a firmą Qualcomm.

Kilkadziesiąt godzin temu informowaliśmy o tym, że Apple wniosło do sądu pozew przeciwko Qualcommowi na kwotę miliarda dolarów. Producentowi procesorów do urządzeń mobilnych zarzucono między innymi, że stara się on ingerować w fundamenty wolnego rynku, obarczając karami finansowymi firmy, które odważą się współpracować z kimś innym niż oni. Apple należy do grona przedsiębiorstw poszkodowanych w wyniku wrażliwości Qualcommu, czemu producenci jednych z największych marek w świecie elektroniki dali upust w kilku wypowiedziach. Qualcomm postanowił nie być im dłużny, czym zajął się radca prawny firmy, Don Rosenberg:

Pomimo tego, że jesteśmy obecnie na etapie dokładnego weryfikowania wniesionej skargi, wydaje się nam całkiem jasne, że zarzuty stawiane przez Apple są bezpodstawne. Firma ta celowo opisała umowy, które zawarliśmy, w niezgodny z prawdą sposób, pomijając także prawdziwą wartość technologii, którą wynaleźliśmy, współtworzyliśmy i dzieliliśmy z wszystkimi innymi producentami sprzętu mobilnego poprzez nasz program licencyjny. Apple aktywnie zachęcało do przypuszczania prawnych ataków na biznes firmy Qualcomm w różnych jurysdykcjach na terenie całego świata, co zostało odzwierciedlone w decyzji KFTC i skardze FTC, poprzez naginanie faktów i selekcję informacji. Z chęcią staniemy przed sądem, gdzie dostaniemy szansę na dokładne zaprezentowanie praktyk Apple i bezwzględną interpretację faktów.

Jest to odpowiedź, jaką z całą pewnością należało oczekiwać od Qualcommu, któremu jednak w przeszłości zdarzało się obrywać za sprawą kar wystosowanych choćby przez Koreę Południową (854 miliony dolarów) oraz Chiny (975 milionów dolarów), których przyczyny były bardzo podobne do tych wymienionych w poprzednim artykule na ten temat.

źródło: techcrunch.com