WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Qualcomm: Snapdragon to już coś więcej niż procesor

Zdaniem producenta sprzętu komputerowego Qualcomm, termin „procesor” nie powinien być już używany do określenia SoC Snapdragon. Ich zdaniem, odpowiednim słowem jest „platforma”. 

Zapowiadając aktualizację terminologii, Qualcomm ogłosił, że Snapdragon to więcej niż pojedynczy komponent, kawałek silikonu czy cokolwiek, co ludzie interpretują jako CPU. Producent mikroprocesorów postrzega to jako „antologię technologii”, składającej się z hardware’u, oprogramowania i usług. CPU, GPU, zintegrowany modem, technologia DAC i czytnik linii papilarnych, a także wiele innych – tego nie da się wyrazić przy wykorzystaniu tylko słowa „procesor”.

Od teraz więc będziecie częściej słyszeć nazwę „Mobilna Platforma Qualcomm Snapdragon”. Mało to wygodne, prawda? Qualcomm zaznaczył również, że jedyne mobilne platformy premium utrzymają markę Snapdragon. Czipy z serii 200, z raczej niskiej i średniej półki cenowej, zostaną zaliczone do nowej kategorii Qualcomm Mobile pozbawionej członu Snapdragon.

Firma ma nadzieję, że w ten sposób uda się jej oddzielić modele podstawowe i przeznaczone do produkcji masowej od flagshipów i platform najwyższej jakości, w ten sposób gwarantując klientom większą przejrzystość ich oferty. Qualcomm podkreślił również, że zmiany te nie mają żadnego negatywnego nacechowania i wydaje się całkiem zrozumiałe, że firma ta chce oddzielić swoje komponenty high-end od tych budżetowych. Słowo „platforma” wydaje się jednak dosyć wyświechtane i mało odkrywcze, ale kto wie, może za kilka lat będzie się kojarzyć tylko z Qualcommem.

źródło: techspot.com | zdjęcie: extremetech.com