WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Radio wielkości mrówki

Przedmioty, którymi możemy sterować za pomocą internetu, wydają się być bliską przyszłością. Naukowcy z Stanford University opracowali radio, które jest wielkości mrówki. Jest też strasznie tanie w produkcji.

Radio zostało zbudowane na kawałku krzemu, który ma z każdej strony zaledwie kilka milimetrów. Tajemnica tej wielkości polega na braku baterii. Pobór mocy jest na tak niskim poziomie, że urządzenie może zbierać energię z okolicznych pól radiowych. RFID ( technika, która wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych oraz zasilania elektronicznego układu) oraz inteligentne karty zbliżeniowe uzyskują moc w taki sam sposób, ale są one znacznie mniej wydajne. Nowe radio ma znacznie większą moc obliczeniową. Dzięki temu urządzeniu można pobierać dane z czujnika i momentalnie wysyłać je do internetu.

Inżynierowie wyobrażają sobie dzień, w którym miliardy produktów będą łączyły się z internetem za pomocą takiego radia. Wydaje się także, że nowe urządzenie pomoże w budowie inteligentnych i energooszczędnych domów. Jednakże naukowcy mówią, że aby takie zastosowanie było możliwe, mają jeszcze mnóstwo pracy do wykonania.

Urządzenie zostało zaprezentowane przez Amina Arbabian, profesora inżynierii elektrycznej, na sympozjum VLSI Technology and Circuits Symposium, które miało miejsce na Hawajach.

Źródło: http://www.pcworld.com/