WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Rakieta New Shepard udowodniła, że nadaje się do wielokrotnego użytku

Blue Origin, firma założona przez Jeffa Bezosa, twórcę Amazona, walczy o prymat w dziedzinie rakiet wielokrotnego użytku z inną firmą należącą do potentata, który dorobił się w internecie – SpaceX, należącą do Elona Muska, współtwórcy PayPala. Chociaż rakiety SpaceX są większe i latają znacznie wyżej, dostarczając ładunek na orbitę okołoziemską, to Blue Origin kolejny raz wyprzedziło konkurenta o krok w dziedzinie wielokrotnego użytku.

Pod koniec listopada zbudowana przez firmę Bezosa rakieta New Shepard przekroczyła (znajdującą się na wysokości 100 kilometrów) umowną granicę przestrzeni kosmicznej, po czym bezpiecznie wylądowała na ziemi. Był to pierwszy raz, kiedy taka sztuka udała się rakiecie. Wcześniej kilkakrotnie SpaceX próbowała wylądować rakietą Falcon 9, jednak próby te kończyły się spektakularnymi eksplozjami. W końcu Falconowi 9 udało się bezpiecznie wylądować, jednak New Shepard dokonał tego wyczynu wcześniej.

Po dwóch miesiącach od lądowania rakieta Blue Origin przeszła niezbędny przegląd techniczny i zatankowana wyruszyła w kolejny lot. New Shepard ponownie osiągnął wysokość 100 kilometrów, po czym znowu bez przeszkód wylądował. To nie tylko trzecie udane lądowanie rakiety kosmicznej w ogóle, ale też pierwszy raz, kiedy dokonała tego rakieta, która wcześniej już raz była w kosmosie.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]