Hakerzy opracowali nową wersję oprogramowania używanego do blokowania informacji znajdujących się na zainfekowanych komputerach.

Ransomware używane jest w celu wyłudzania pieniędzy od zaatakowanych użytkowników. Poszkodowany traci dostęp do plików, a jedyną możliwością ich odzyskania jest (najczęściej) wpłata pieniędzy na konto przestępców. Do tej pory to złośliwe oprogramowanie stanowiło spory problem. W ostatnich dniach pojawiła się jego nowa wersja, co jeszcze bardziej pogorszyło sprawę.

Wszystko przez fakt, że Ransom32 oparto na JavaScript i działa na popularnych systemach operacyjnych (Windows, Linux, Mac). Co więcej, złodziejem może stać się każdy, kto będzie miał na to ochotę. Oprogramowanie udostępniono bowiem na serwerach sieci TOR, dlatego osoby posiadające adres BitCoin mogą zacząć parać się tą nielegalną działalnością. Oczywiście autorzy nie udostępniają swojego dzieła z dobrego serca – pobierają 25% wartości każdego „okupu”.

Niestety antywirusy nie do końca radzą sobie z wykrywaniem problemu. Należy mieć nadzieję, iż kolejne aktualizacje zwiększą ich czujność i użytkownicy będą mogli spać spokojnie. Wystrzegajcie się wszelkich podejrzanych stron a w szczególności pobierania z nich spakowanych archiwów.

[Źródło i grafika: eteknix.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej