WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Raspberry Pi zyskuje konkurenta – wartego 15 dolarów PINE64

Dzięki takim urządzeniom jak Raspberry Pi, domowe dłubanie przy komputerach nie jest już hobby dla osób zdolnych do wywalenia na to tysięcy złotych czy nawet dolarów. Wraz z ostatnim modelem wartym 5 dolarów, rozpoczęcie nowego projektu może często kosztować tyle co średniej wielkości pizza a jest całkiem możliwe, że kwoty te będą jeszcze maleć.

Biorąc pod uwagę to, jak solidną pozycję wypracował sobie Raspberry Pi, wejście na rynek nowego gracza musi wiązać się z podważeniem pozycji lidera w kwestii przelicznika cena/jakość. Tym właśnie chwali się PINE64 Inc., firma która próbuje wprowadzić produkt konkurencyjny. Jak tłumaczą twórcy PINE64, nazwa ich urządzenia wzięła się od dwóch stałych: liczby Pi oraz liczby Eulera, czyli „e” (PI+N[umber]E). Numer 64 pochodzi z kolei od 64-bitowego procesora, który znalazł się na płycie głównej ARMv8 Cortex-A53. Cena? 15 dolarów, zamówienia można składać na Kickstarterze.

Mierzące 8cm na 12 cm urządzenie zawiera czterordzeniowy procesor 1,2GHz ARM Cortex A53, kartę graficzną Mali 400 MP2 i wsparcie do 2GB SDRAMu DDR3 wraz ze slotem na kartę microSD, dwoma portami USB 2.0 i jednym wyjściem HDMI. PINE64 będzie występował również w modelach z dodanym wejściem na 5-megapikselową kamerę, panel dotykowy czy połączenie z WiFi oraz Bluetooth 4.0.

PINE64 jest dostępny w trzech wariacjach: A64, A64+ i A64+ 2GB. Ich cechy można zobaczyć na grafice poniżej.

pine64pricing

Firma PINE64 Inc. argumentuje swoją kampanię na Kickstarterze, której cel wynosi 31,416 dolarów (ukończenie gimnazjum powinno przygotować Was do odgadnięcia, skąd się wzięła taka konkretna kwota), jako formę odkrycia zapotrzebowania na konkretne modele ich urządzenia. Czy ludzie chcą wersję za 15 dolarów, czy może tę bardziej „wypasioną” za 19 dolarów? Jeżeli zdecydujecie się wesprzeć projekt już dzisiaj, firma obiecuje pierwsze dostawy w styczniu.

[źródło i grafika: engadget.com]