WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Rdzenni Hawajczycy protestują przeciw budowie gigantycznego teleskopu

Będzie wielki. Będzie naprawdę ogromny. TMT (Thirty Meter Telescope – czyli trzydziestometrowy teleskop) będzie największym tego typu urządzeniem na świecie. Ze zwierciadłem dziewięć razy większym od tych które posiadają bliźniacze teleskopy Kecka, według naukowców zrewolucjonizuje on poszukiwania we Wszechświecie światów podobnych do Ziemi.

O ile zostanie wybudowany.

Według sporej grupy ludzi pikietujących na miejscu budowy, którym jest szczyt wygasłego wulkanu Mauna Kea, miejsce to jest święte dla tubylców (Góra ta traktowana jest przez nich z ogromną czcią, według wierzeń miała ona powstać jako pierwsza kiedy Matka Ziemia Papahānaumoku oraz Podniebny Ojciec Wākeai tworzyli hawajski archipelag). Po serii coraz głośniejszych i coraz bardziej stanowczych protestów podczas których 31 osób trafiło do aresztu, gubernator Hawajów wprowadził tygodniowe moratorium na prowadzenie robót, w celu, jak to ujął „nawiązania dialogu pomiędzy ludnością a budowniczymi”.

dn27324-1_1200

Nie pierwszy raz wierzenia religijne wchodzą w konflikt z ciągle prącą do przodu, rozwijającą się nauką i techniką. Mimo, że protesty mieszkańców tych malowniczych wysp trzeba brać poważnie, to jednak można być raczej spokojnym o powodzenie przedsięwzięcia. Z budżetem wynoszącym ponad miliard dolarów, z wielką listą inwestorów (do których należą największe uniwersytety badawcze na świecie), projektu tego raczej nie da się powstrzymać poprzez pikiety.

TMT ma rozpocząć działanie w 2020 roku.

[źródło: NewScientist]