WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Reaktor fuzyjny z rekordem wytrzymałości

Zastanawiasz się, dlaczego reaktor fuzji nie zasila Twojego domu już teraz? Istnieje ku temu wiele powodów, ale jednym z największych jest utrzymanie niezbędnej super-gorącej plazmy w stanie idealnym do wytwarzania energii – nie chce się ona utrzymać w takim stanie dłużej. Wydaje się jednak, że Korea Południowa zbliżyła się do tego celu. Zespół  KSTAR (Korean Superconducting Tokamak Advanced Research) twierdzi, że został ustanowiony rekord wytrzymałości do pracy z „wysokiej wydajności” plazmą. Wyczyn trwał tylko 70 sekund, ale to nadal jest „wielkim krokiem naprzód”, zgodnie z National Fusion Research Institute.

Osiągnięcie było możliwe przez połączenie kilku czynników. Grupa KSTAR użyła tryb całkowicie nie indukcyjnego i wysokiej mocy wiązki neutralnej, aby osiągnąć stan plazmy. Zredukowano ciepło w częściach skierowanych ma plazmę poprzez sztuczki takie, jak stworzenie wirującego pola 3D. Oprócz tego, opracowano także kolejny przełomowy, praktyczniejszy tryb, który powinien pozwolić na wyższe ciśnienie przy stosunkowo niskich temperaturach.

Przed nami jeszcze długa droga przed praktycznym zastosowaniem energii termojądrowej. Niemniej, podjęte wysiłki pomogą Korei Południowej opracować nowy reaktor K-DEMO, który powinien pokazać zalety energii termojądrowej w stanie stacjonarnym. Potraktujmy to jako pierwszy krok do przejścia w kierunku czystszych, bezpieczniejszych i wydajniejszych zamienników dla dzisiejszych reaktorów jądrowych.

Źródło: engadget.com