Co zrobisz, by uniknąć kary za popełnione morderstwo? Jak daleko posuniesz się w swoich kłamstwach, by uniknąć gilotyny lub więzienia? Może znajdziesz inny sposób na wydostanie się z opresji? Bohemian Killing podsuwa masę odpowiedzi na zadane powyżej pytania. Wybór, którą drogą pójdziesz, zależy już wyłącznie od własnej przebiegłości.

bohemian killing-gp2

Bohemian Killing to sądowa gra przygodowa popełniona przez polskie studio The Moonwalls. Akcja dzieje się pod koniec XIX w. w Paryżu, gdzie nasz protagonista dopuścił się morderstwa młodej kobiety. Główny bohater stety albo niestety został ujęty przez przedstawicieli prawa i musi toczyć batalię w sądzie, by uniknąć ścięcia na gilotynie lub dożywotniego trafienia za kratki.

bohemian killing-gp4

W Bohemian Killing każde kłamstwo ma znaczenie

Akcja w Bohemian Killing toczy się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza ma miejsce na sali sądowej, gdzie zostajemy zapoznani z zarzutami i szczegółami czynu, którego się dopuściliśmy. Druga to czas „przeszły” gdzie, na potrzeby zeznań, „odtwarzamy” i opowiadamy sędziemu, co zaszło feralnej nocy. Należy jednak wspomnieć, że w czasie naszych zeznań, nie przywołujemy rzeczywistej historii, a jedynie tworzymy nową. W takiej postaci, która zapewni nam bezpieczny powrót do świata bez krat.

Mechanika i sterowanie w Bohemian Killing to prostota w najczystszej postaci. Spoglądając na świat z pierwszej osoby, poruszamy się klawiszami WSAD, rozglądamy przy użyciu gryzonia i co jakiś czas wykonujemy akcje, klikając lewy przycisk myszy. Pod odpowiednimi przyciskami mamy także dostęp do dokumentacji sprawy i dowodów. Możemy także sprawdzić godzinę na zegarku kieszonkowym, co jest niezwykle ważnym elementem Bohemian Killing. W celu zbudowania silnej linii obrony w sądzie i w miarę wiarygodnej historyjki niezbędne jest dopasowywanie naszych poczynań w czasie do materiału dowodowego.

bohemian killing-gp3

Sąsiad przyuważył Ethana, który cały we krwi wracał do mieszkania? Wdaj się w bójkę barową by usprawiedliwić plamy krwi na ubraniu. Bohemian Killing daje nam, wydawać by się mogło, nieograniczone pole do popisu w manipulacji, kłamstwie i załamywaniu faktów. Dzięki temu możemy naprawdę wczuć się w protagonistę i poczuć znaczenie rzeczy, które robimy. Gra ma sporą ilość zakończeń, a jak wiele z nich odkryjemy zależy już tylko od naszej determinacji i bezwzględności.

Gra, powstała na silniku Unity, więc zbytnio nie urzeknie nas wodotryskami graficznymi. Jednocześnie zdarzają się miejsca, które chociaż na moment przyciągają wzrok zadziwiającym pięknem. W niektórych lokacjach wprost nie mogłem uwierzyć, że przy tak prostym silniku graficznym dało się osiągnąć tak wiele. Reszta otoczenia jest po prostu wyraźna i dobrze wpasowująca się w kryminalny klimat Bohemian Killing, dodatkowo „dopompowywany” przez bardzo dobrze dobraną ścieżkę dźwiękową.

bohemian killing-gp5

I oto właśnie Bohemian Killing. Dzieło pozornie proste, a jednocześnie bardzo wciągające. Dające ogromną swobodę w budowaniu historii. Ukończysz grę w 5 minut, jednocześnie unikając kary za zbrodnie? A może zbudujesz wiarygodną historię, która urzeknie sędziego i zapewni Ci inną drogę na wolność? Sprawdź się, wybór należy tylko do ciebie. 

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej