WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

Recenzja gry Mysterious Realms RPG

Ile to indyków ostatnimi czasy trafia na rynek. Żeby przejść je wszystkie trzeba by poświęcić całe życie, a może nawet i jego by nie starczyło. Trzeba więc znaleźć wśród indyków perełki, na które warto poświęcić czas. Mysterious Realms RPG zdecydowanie do nich należy.

Gra została zrobiona przez tylko jedną osobę, które musiała w to włożyć naprawdę mnóstwo czasu i wysiłku. Brak pieniędzy, sponsorów oraz czasu czasami jest widoczny w tym tytule. Jednakże muszę przyznać, że prezentuje się ona naprawdę świetnie.

Rozgrywka

Mysterious Realms RPG

Mysterious Realms RPG rozpoczyna się krótkim wprowadzeniem do świata gry. Przedstawia on dwóch bohaterów – Vuruxa i Sovotha – którzy zostali wyrzuceni ze swojej wioski i trafili do miasta, które Walczy z Wiecznym Złem. Aby przeżyć będą oni musieli pomóc mieszkańcom w przepędzeniu najazdu potworów. Fabuła jest raczej standardowa i nic bardziej zaskakującego się w niej nie dzieje. Fajnie jednak, że została ona utrzymana w trochę prześmiewczym tonie. Na mapie świata macie do zwiedzenia 5 lokacji z goblinami, 5 katakumb, 3 spalone lasy oraz finałowy boss. Po przejściu każdej z lokalizacji natrafiacie na bossa, z którym musicie stoczyć walkę. Ważną rzeczą jest też samo miasto, w którym możecie ulepszać kryształy, kupować przedmioty czy umiejętności. Warto regularnie do niego wracać i odwiedzać różne domki.

Mysterious Realms RPG

W grze dostępny jest samouczek, który wprowadzi Was w mechanikę. Jego przejście jest niezbędne, bowiem walka jest bardzo nietypowa. Używa się w niej kryształów w różnych kolorach, które generują Aury. Mogą zostać one wykorzystane do aktywowania różnych umiejętności bohaterów. Także używanie odpowiednich Kryształów pozwala na zadawanie dodatkowych obrażeń przeciwnikom. Brzmi to skomplikowanie, ale jak się w to wdrożycie to zobaczycie, że jest to mega wciągające. Nie możemy bezmyślnie wciskać przycisków czy aktywować umiejętności – każdy ruch musi być przemyślany. Uwierzcie mi na słowo, że ten system jest dosyć rzadko spotykany, ale jest naprawdę genialny. Wreszcie coś innego, ciekawego, wciągającego.

Mysterious Realms RPG

Sama grafika jest typowa dla gier indie. Wszechobecna jest pikseloza, rysunki bohaterów czy przeciwników są dosyć amatorskie i wszędzie widać, że nie robił tego prawdziwy grafik. Ale w tym tkwi przecież urok gier tego typu. Na szczęście wszystko jest utrzymane w tej samej stylistyce. Autor gry nie starał się na siłę wcisnąć ładniejszych obrazków, które mogłyby wyglądać przekomicznie. Muzyka także jest dosyć prosta, natomiast wraz z grafiką robi się fajny klimat, który przypomina starsze czasy.

Żeby nie było tak miło – w testowanej wersji gra posiada jedną dosyć poważną wadę. Jest to balans, który ma zostać w oficjalnym wydaniu naprawiony. Zdarzało się tak, że dojście do bossa było cięższe niż sama walka z nim. Końcowi przeciwnicy powinni być wyzwaniem, a nie prostym zwieńczeniem etapu. Jednakże twórca obiecał, że w finalnej wersji zostanie to poprawione. Możecie dać znać w komentarzach, czy autor spełnił swoje obietnice.

Kolejny minus to sam sklep. Podczas wędrówek możemy zbierać jaja albo runy, które także służą za walutę. Niestety, ani razu nic przy ich wykorzystaniu nie kupiłem – lepsze rzeczy znalazłem podczas podróży po świecie. Natomiast to także ma zostać zmienione – czekam na komentarze, czy warto te rzeczy zbierać.

Mysterious Realms RPG

W Mysterious Realms RPG znajdziecie typowe dla tego typu gier statystyki, czyli poziom, atak, siłę intelekt, pancerz itp.. Warto na nie patrzeć i wybrać odpowiednie przedmioty dla danego bohatera. Obaj bohaterowie mają jeden plecak, w którym trzymacie przedmioty. Uwierzcie mi, że jest wyzwaniem pod koniec gry wszystko utrzymać i nic nie wyrzucać – jest tego mnóstwo. Statystyki najbardziej przydają się podczas różnych zdarzeń obecnych w grze. Czasami trzeba je przejść, aby ruszyć dalej czy znaleźć bardzo cenny przedmiot.

Ważną rzeczą zawsze jest stabilność. W przypadku tej gry ani razu nie wywaliło mi pulpitu, nie natrafiałem na przeszkody nie do przejścia czy na błędy. Widać, że ten aspekt został mocno dopracowany i twórca się do niego przyłożył. Gra dostępna jest też w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Mysterious Realms RPG

Podsumowanie

Gra więc polega na tym, że chodzicie, walczycie, zbieracie przedmioty i ratujecie świat – typowe RPG. Przejście jej zajęło mi około 4 godzin, czyli optymalnie jak na tytuł stworzony przez jedną osobę. Mysterious Realms RPG wciąga i pokazuje, że ciągle można zrobić coś nowego – w szczególności dotyczy to walki. Poza tym jest to typowy tytuł indie. Jeśli macie wolne 10 zł to warto w nią zainwestować – na pewno spędzicie przy niej miło czas i będziecie się dobrze bawili.