Na rynku gier wyścigowych zaobserwować możemy już pewien trend. Zamiast kolejnych arcade’owych produkcji fani motoryzacji mogą sprawdzić swe umiejętności w symulatorach. Konkurencja nie śpi i po udanym Dirt 4, czas na licencjonowane przez FIA WRC 7. Za tę odsłonę odpowiedzialne jest francuskie studio Kylotonn Racing Games. Sprawdźmy, czy do czynienia mamy z kolejnym świetnym przedstawicielem gier rajdowych, czy z przeciętniakiem, o którym zapomnimy po ukończeniu kariery.

Standardowo jak każda inna gra wyścigowa WRC 7 oferuje tryb kariery. Nie ma tu nic odkrywczego. Zaczynamy od najniższej klasy — WRC Junior i pniemy się w górę do najwyższej, gdzie zmierzymy się z aktualnymi liderami. Na swojej drodze trafimy na ponad pięćdziesiąt licencjonowanych ekip oraz producentów — Citroën, Ford, Hyundai, czy Toyota. Pierwszym zadaniem jest test naszych umiejętności na dwóch trasach. Wynik pozwoli na określenie i dopasowanie najlepszego poziomu trudności, a także stylu jazdy. Oczywiście są to tylko propozycje gry i ostatecznie możemy ustawić wszystko według własnych preferencji.

WRC 7

Akcentów polskich w WRC 7 znajdziemy kilka. Przede wszystkim po raz ostatni rozegramy Rajd Polski. Za taką decyzję możecie podziękować nieodpowiedzialnym kibicom i bezpośrednim organizatorom wyścigu (oczywiście tego w pełni realnego). Pośród dostępnych drużyn znajdziemy dwie polskie ekipy w kategorii WRC 2 – Łukasza Pieniążka i Przemysława Mazura w Peugeocie 208 T16, a także Huberta Ptaszka i Macieja Szczepaniaka, którzy trasy pokonują Skodą Fabią R5. Grać możemy wyłącznie z napisami w naszym ojczystym języku. Nie usłyszymy komend po polsku, choć do wyboru mamy pilotów w kilku językach. Innym dość rażącym szczegółem jest brak znaków diakrytycznych w nazwiskach naszych reprezentantów.

W WRC 7 odwiedzimy cztery kontynenty, na których zmierzymy się nie tylko z rywalizującymi drużynami, ale przede wszystkim z trudnymi warunkami na krętych drogach. Nie pomogą nam nawierzchnie, na których spodziewać możemy się błota, śniegu, szutru, czy nawet popękanego asfaltu. Produkcja Kylotonn Racing Games zgodnie z FIA i obecnym sezonem obejmuje 13 rajdów na całym świecie. Jak wspomniałem wcześniej, po raz ostatni rozegramy Rajd Polski, czyli jedno z najszybszych i najtrudniejszych wyzwań w kalendarium WRC. Oprócz odcinków specjalnych takich jak Baranowo i Chmielewo, super specjalnych jak Mikołajki Arena w WRC 7 znajdziemy trasy epickie. Co ciekawe, najdłuższa z nich — Kruklanki (23,18 km) rozgrywa się w Polsce. Przejechanie takiego odcinka może zająć nam nawet 17 minut! Podobne wyzwania znajdziemy w Finlandii, Meksyku czy rajdzie Monte Carlo.

WRC 7Jest zatem gdzie jeździć, długość tras wzrosła dwukrotnie względem poprzednich odsłon. Łącznie do dyspozycji graczy oddane zostały 63 odcinki. Sporo z nich jest przeniesionych do gry bez jakichkolwiek zmian, a większość wiernie odwzorowuje trasy prawdziwych rajdów. Zabawę urozmaicają również pory dnia i nocy, a także pogoda. Względem poprzedniej odsłony mechanika jazdy nie zmieniła się w znacznym stopniu. Pośród najistotniejszych drobiazgów znajdziemy wydłużenie drogi hamowania, czy nakazane przez FIA usprawnienia w fizyce jazdy. Zanim w pełni wyczujemy nasz pojazd, należy zwracać szczególną uwagę na hopy, utrzymanie rozpędzonego auta w osi drogi oraz wszelkie poślizgi. Jednym zdaniem, trzeba uważać, by nie skończyć na poboczu z rozbitym samochodem. Dopełnieniem nieszczęść mogą być również czynniki niezależne od nas, czyli np. pęknięta opona, która znacznie nas spowolni lub wymusi szybką naprawę wraz z karnymi sekundami.

Czymś co ostatnio nie zdarza się zbyt często jest tryb gry z podzielonym ekranem. WRC 7 oferuje zabawę w lokalnym trybie multiplayer. Oprócz klasycznego split-screenu, produkcja zawiera także wiele wyzwań w grze wieloosobowej — od pojedynczych odcinków przez zamknięte rajdy, na opcjach takich jak gorące krzesło (przekazywanie kontrolera między graczami) kończąc. Oprawa WRC 7 stoi na zadowalającym poziomie zarówno w kwestiach wizualnych, jak i dźwiękowych. Oczywiste jest, iż modele aut odwzorowane zostały idealnie. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość otoczenia i porządną implementację warunków pogodowych. Produkcja studia Kylotonn Racing Games wyprzedziła pod tym względem inne tytuły skierowane do fanów wyścigów. Ważnym smaczkiem dopełniającym wrażenia jest również dźwięk — samochody brzmią niczym ich rzeczywiste odpowiedniki.

WRC 7

WRC 7 to przykład gry udanej, niewprowadzającej rewolucji pośród innych produkcji o tej tematyce. Kalendarz zawierający oficjalne zawody obecnego sezonu z pewnością przypadnie do gustu fanom poprzednich odsłon. Natomiast nowi gracze z łatwością odnajdą się w trybie kariery, dzięki sprawdzianowi umiejętności.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!