WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Recenzja Sony Xperia Z2 Tablet

W tabletach 10-calowych zawsze podobało mi się przede wszystkim to, że odpowiednio duży ekran pozwalał na wysoki komfort pracy w terenie. Oczywiste jest jednak, że skoro urządzenie oferuje większy wyświetlacz, automatycznie wzrasta również jego ogólna waga oraz wymiary, co nie zawsze pozostaje dla nas bez różnicy. Podczas testowania modelu Sony Xperia Z2 Tablet moje wrażenia były jednak nieco inne, w porównaniu do poprzednich testów 10-calowych konfiguracji.

Obudowa, wyświetlacz

Moja pierwsza myśl po rozpakowaniu Xperii Z2 – Niesamowicie cienka obudowa! Dokładnie tak było. Sony Xperia Z2 Tablet mierzy dokładnie 6,4mm grubości przy zachowaniu wagi na poziomie 426 gramów! I to właśnie grubość oraz wagę urządzenia będę traktować jako jeden z największych pozytywów tego modelu. Przy takim zestawieniu mogłem śmiało, leżąc na kanapie czy też działając w terenie trzymać tablet w jednej ręce, nie odczuwając przy tym jakiegokolwiek dyskomfortu. Zatem ogromny plus dla Sony za jeszcze większe odchudzenie swojego kolejnego produktu.

_DSC0948

Ogólny design tego modelu nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle swoich poprzedników. Kolejna, spłaszczona, bardzo dopasowana do siebie konstrukcja . Front pokryty został taflą szkła, która niestety wyjątkowo wyczulona jest na odciski palców. Znajdziemy tam przede wszystkim obiektyw przedniej kamery, standardowe czujniki oraz stereofoniczne głośniki. Tył obudowy to jednolita powierzchnia wykonana z tworzywa sztucznego, na której widnieje logo Sony oraz obiektyw aparatu. Stylu i elegancji dodaje Xperii Z2 bez wątpienia aluminiowa obwódka, na której producent osadził także niezbędne porty microSIM, microSD, microUSB, minijack 3.5mm, panel regulacji głośności, przycisk wybudzania urządzenia, podczerwień oraz magnetyczne złącze do stacji dokującej

_DSC0953

_DSC0956

Całość komponuje się ze sobą naprawdę dobrze. Miejscami, kiedy chwytałem tablet po obu stronach krawędzi i mocno naciskałem do środka, tak jak bym chciał go złamać, urządzenie lekko skrzypiało. Odpowiedzialne jest za to z pewnością tworzywo sztuczne, którym pokryto tył obudowy. No ale coś za coś. Albo otrzymujemy kawał solidnego produktu, który również swoje waży, albo otrzymujemy eleganckie i wygodne w użytkowaniu urządzenie, które lubi sobie od czasu do czasu poskrzypieć ze względu na zastosowanie lekkich materiałów.

_DSC0959

_DSC0965

Jeśli chodzi o wyświetlacze, które Sony instaluje w swoich tabletach/smartfonach, to muszę przyznać, że nigdy specjalnie nie wzbudzały mojego zaufania. W przypadku Xperii Z2 sytuacja przedstawia się jednak zupełnie inaczej. Kolory są naprawdę wyraziste i głębokie, a kąty widzenia po prostu świetne. Nawet intensywne światło słoneczne nie sprawiało mi żadnych problemów podczas pracy. Zaniepokoiło mnie jednak funkcjonowanie samego dotyku. Wielokrotnie bywało tak, że kiedy chciałem wejść do głównego menu aplikacji, którego ikona znajduje się w prawym górnym rogu ekranu, wyświetlacz zwyczajnie nie reagował. Dopiero po trzech, czterech kolejnych próbach wszystko wracało do normy.

Wydajność, aparat

Sony Xperia Z2 Tablet został wyposażony w czterordzeniowy procesor Snapdragon 801 2.3GHz, działający ze wsparciem Adreno 330 oraz 3GB pamięci RAM. Jest to układ, który obecnie często pojawia się w modelach flagowych wielu producentów. Cóż, na pewno nie bez powodu również Sony sięgnęło tym razem właśnie po ten procesor. Próbowałem „zajechać” tablet choć na moment, tak żeby móc odnotować jakieś przycięcia podczas grania, czy korzystania z kilku aplikacji jednocześnie. Muszę przyznać, że takowe nie wystąpiły, zatem tablet od Sony z pewnością można zaliczyć jako jeden z najbardziej płynnych urządzeń wyposażonych w system Android. Przynajmniej do czasu, póki tona zbędnych aktualizacji, które z pozoru mają usprawniać pracę, nie przytłoczy Xperii Z2 na dobre.

Screenshot_2014-10-26-16-36-37

W kwestii aparatu, producent oferuje w przypadku tego modelu 8.1-megapikselowy aparat główny, z autofocusem i możliwością rejestrowania materiałów wideo w rozdzielczości Full HD oraz 2.2-megapikselowy aparat zainstalowany na froncie obudowy. Cóż, być może w specyfikacji technicznej taka konfiguracja prezentuje się całkiem imponująco, niemniej nadal podtrzymuje swoją opinię, iż tablety nie są urządzeniami stworzonymi do robienia zdjęć. Sony Xperia Z2 Tablet wypada w moim odczuciu bardzo marnie. Fakt, filmy są ładnej jakości, dźwięk jest czysty i da się to rzeczywiście oglądać. Zdjęcia wykonywane zarówno tylnym jak i przednim aparatem pozostawiają jednak wiele do życzenia.

DSC_0026

DSC_0019

DSC_0025

Bateria

Wbudowany akumulator o pojemności równej 6000mAh pozwalał mi w trybie normalnej pracy na pełną dobę bezawaryjnej pracy. Zupełnie inaczej było już w sytuacji, kiedy wyświetlacz był aktywny przez kilka godzin non stop. Tutaj czas, jaki udało się osiągnąć wynosił 5-6 godzin. Wyniki są zatem na naprawdę dobrym poziomie. Xperia Z2 może długo dla nas popracować, ale w zamian za to lubi długo się ładować. Pełny cykl ładowania od zupełnego 0 do 100% zajmował średnio jakieś 6 godzin.

Screenshot_2014-10-26-16-16-48

Podsumowanie

Zaczniemy sobie od tych mniej przyjemnych wiadomości. A więc, przy zakupie modelu Sony Xperia Z2 Tablet na pewno, moim zdaniem, warto zwrócić uwagę na wspomniany przeze mnie dotyk. Czy w przypadku modeli znajdujących się w sklepie również dostrzeżecie tego rodzaju niedopracowanie. Być może to tylko wada wyłącznie tego egzemplarza, który otrzymałem do testów. Ponadto wspominałem też o wysokiej podatności ekranu na odciski palców. Musicie wiedzieć, że tylni panel wykonany z plastiku wcale nie odstaje w tym wypadku od frontu i po kilku krótkich operacjach wykonanych na tablecie urządzenie może wyglądać naprawdę niezbyt estetycznie. Mimo to Sony Xperia Z2 Tablet jest produktem, który z ręką na sercu mógłbym polecić. Urządzenie można dostać w tej chwili już za 1800 złotych. W zamian za taką cenę otrzymujemy gadżet przede wszystkim wydajny, wodoodporny, lekki i bardzo poręczny, co zdecydowanie da się odczuć w codziennym użytkowaniu. Myślę, że warto mieć przy sobie takiego asystenta.