Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia Cryorig A80

Konstrukcje Cryorig dobrze wypadły w testach chłodzeń powietrzem. A80 jest ich najwydajniejszym chłodzeniem cieczą. Czy ono jest również godne polecenia?

Chłodzenie zapakowane zostało w standardowy karton. Wśród dodatków można wyróżnić zestaw montażowy, instrukcję oraz kartę rejestracyjną. Poradnik dobrze wyjaśnia montaż, który jest dosyć trywialny. Pasta termoprzewodząca została nałożona bezpośrednio na chłodzenie. W tej klasie cenowej nie powinno to mieć miejsca i dobrze byłoby, gdyby ta dodana została w postaci osobnej tubki, jak miało to miejsce w przypadku chłodzeń powietrzem. Po zarejestrowaniu się gwarancja na A80 wynosi 3 lata.

Chłodzenie wygląda dobrze. Białe śmigła wraz z czarną resztą zawsze będą dobrym wyborem. Jednakże całość psuje trochę wentylator mocowany na pompce – wygląda to dosyć słabo, mimo że ma pewne plusy. Oczywiście nie trzeba go montować, jednakże skoro już jest, to czemu go nie wykorzystać? Radiator ma chłodnicę 311 x 140 x 27,5 mm, która wykonana została z aluminium. Pompkę i blok łączą 350-milimetrowe węże (mogłyby być ciut dłuższe), które zostały wykonane z bardzo elastycznego materiału. Spokojnie można je dowolnie wyginać. Węże łączą się z blokiem od góry i nie można tego zmienić. Blok z pompką ma wymiary 88 x 88 x 52,8 mm. Wychodzą z niego trzy kable. Jeden SATA, jeden 2x 4 pin (żeński) i jeden 4 pin (męski). Jak widać do chłodzenia można podłączyć wentylatory z chłodnicy, a potem całość podpiąć do złącza 4 pin na płycie. Sam blok od spodu jest miedziany, a także umożliwia podłączenie kabla od mniejszego śmigła, który jest montowany bezpośrednio na nim.

Dwa dołączone modele to QF140 Performance. Mają one wymiary 140 x 140 x 25,4 mm. Ich maksymalna prędkość wynosi 1850 RPM, przepływ powietrza 128 CFM, ciśnienie 2,12 mmH2O i głośność 38 dBA. Są to dosyć standardowe konstrukcje posiadające 11 łopatek. Warto zaznaczyć, że kable z nich wychodzące zostały oplecione, przez co dobrze się prezentują. Mniejszy wentylator ma wymiary 70 x 70 25,4 mm. Jego parametry wynoszą kolejno 3000 RPM, 25 CFM, 3,1 mmH2O oraz 27 dBA. To jest także typowy wentylator, nie ma większych szaleństw.

Testy i podsumowanie

Cryorig A80 jest ultra wydajnym chłodzeniem… o ile nie najwydajniejszym w stawce! Z pewnością pozwoli na wyciągnięcie 300% z procesora. Jednakże gorzej jest z kulturą pracy. A80 jest bardzo głośne – na maksymalnych obrotach to istna suszarka. Na 1200 RPM dalej jest głośno, dopiero na 800 RPM hałas zaczyna być do zaakceptowania. Mniejszy wentylator, mocowany na pompce, jest także głośny – przy 3000 RPM jego głośność wynosi 47,3 dBA, ale za to na 2000 RPM jest już lepiej – 39 dBA. Pompka także nie powala kulturą pracy – 35 dBA, czyli jest słyszalna.

Chłodzenie aktualnie kosztuje około 460 zł. Mogę je podsumować trzema słowami – wydajne, ale głośne. Chłodzenie imponuje jakością pracy. Jest to najwydajniejsza konstrukcja, jaką miałem w rękach, jednakże jest ona też najgłośniejsza. Fakt, że jak podłączycie wentylatory pod PWM, to nie powinny one osiągnąć 1850 RPM, ale na niższych obrotach także nie jest najlepiej z kulturą pracy. Ciekawym pomysłem jest dołączony wentylator mocowany na pompce – pozwala on ochłodzić okolice procesora. Jednakże wygląda on dość przeciętnie – przy obudowie z oknem nie będzie czym się chwalić. Podsumowując – jeśli liczy się dla Was wydajność bez względu na wszystko, to macie swój ideał. Jeśli jednak chcecie w pakiecie także ciszę, to powinniście zwrócić się do konkurencji.