WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Rekord podkręcania Intel Skylake

Dawno, dawno temu, w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, zdarzały się modele procesorów (jak sławny Celeron 300A), których częstotliwość udawało się podnieść o połowę przy użyciu zupełnie standardowych metod chłodzenia. Od tego czasu wiele się zmieniło i aby uzyskać znaczny wzrost wydajności trzeba stosować chłodzenie wodą, suchym lodem, albo nawet ciekłym azotem. Właśnie z użyciem tego ostatniego chłodziwa udało się osiągnąć rekord w overclockingu procesorów z rodziny Intel Skylake.

Nowy rekord można traktować jako łyżkę miodu w beczce dziegciu. Kilka dni temu Intel ogłosił bowiem, że przygotowuje aktualizację BIOS-ów do płyt głównych z podstawką Socket 1151, które uniemożliwią podkręcanie wszystkich modeli procesorów Skylake z wyjątkiem tych najdroższych, należących do serii K. Do serii K należy również procesor rekordzista – jest to model Core i7-6700K.

Układ Intela, zalany ciekłym azotem, osiągnął częstotliwość pracy 7,025GHz.  Procesor ten jest standardowo taktowany zegarem 4GHz (4,2GHz w trybie Turbo). Żeby osiągnąć tak dużą szybkość, poza wykorzystaniem ekstremalnego chłodzenia, musiano posunąć się do jeszcze jednego triku. Właściwie to można nawet powiedzieć że oszustwa – niestety będącego już de facto standardem w światku ekstremalnego podkręcania: w układzie wyłączono aż trzy z czterech rdzeni. Dzięki temu procesor wytwarzał znacznie mniej ciepła i pobierał mniej energii niż gdyby pracowały wszystkie cztery krzemowe jądra.

Choć 7,025GHz jest rekordem wśród procesorów należących do rodziny Skylake, jednak nie jest to rekord pośród procesorów Intela w ogóle. Ten bowiem należy do procesora Celeron D 352, którego częsotliwość udało się podnieść ze standardowych 3,2 do 8,543 GHz. Procesory Celeron D należały do rodziny Cedar Mill, znanej z długiego potoku wykonawczego i wysokich częstotliwości pracy. Podobne cele przyświecały AMD przy projektowaniu rdzeni Piledriver i to właśnie oparty o nie model FX-8350 dzierży tytuł najwyżej podkręconego procesora domowego w historii, zdobyty dzięki wynikowi 8,794GHz, czyli o 1,769GHz więcej niż rekordowy Skylake.

[źródło i grafika: digitaltrends.com]